Reklama

Akcja CBŚP i KAS. Zatrzymano 10 osób w związku z praniem brudnych pieniędzy

fot. CBŚP
fot. CBŚP

Zatrzymania miały miejsce m.in. w Wielkopolsce.

- Z ustaleń śledztwa w nowym wątku sprawy wynika, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzali środki finansowe wypłacane w formie dotacji z polskiego budżetu, a także z budżetu Unii Europejskiej, poprzez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Według funkcjonariuszy zawyżano koszty inwestycji, poprzez wystawianie nierzetelnej dokumentacji o istotnym znaczeniu dla uzyskania dotacji, której treść nie odpowiadała rzeczywistym kosztom ponoszonym w ramach realizowanych inwestycji - podaje Centralne Biuro Śledcze Policji.

Za dwa tygodnie wakacje. Nie macie jeszcze planów na spędzenie wolnego czasu z rodziną, znajomymi czy na urlop w pojedynkę? Lotnisko Poznań-Ławica proponuje Palermo lub Malagę na letni oddech od codzienności!
REKLAMA

Jak ustalili śledczy, osoby prowadzące działalność rolniczą z Wielkopolski i Lubuskiego posługiwały się nierzetelnymi fakturami wystawianymi przez spółki "słupy". Faktury służyły do ubiegania się o pomoc finansową na pokrycie części kwalifikowanych kosztów inwestycji. Mogło dojść do niekorzystnego rozporządzenia mienia powyżej 2 mln złotych.

CBŚP i KAS w ostatnich dniach doprowadzili do zatrzymania 10 osób w województwach lubuskim, wielkopolskim i mazowieckim. - Podejrzanych doprowadzono do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, gdzie prokurator przedstawił im zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, popełnienia oszustw oraz przestępstw karno-skarbowych. Łącznie 10 zatrzymanym ogłoszono 65 zarzutów.

- Tego typu przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności nawet do 8 lat. Ponadto podejrzanym grozi przepadek przedmiotów i korzyści, pochodzących z przestępstw lub ich równowartość. Sprawa jest wyjaśniana od kilku lat i nadal ma charakter rozwojowy. W śledztwie występuje 54 podejrzanych, którym przedstawiono łącznie 231 zarzutów, a także zabezpieczono mienie o łącznej wartości ponad 18 mln zł.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
9℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
5.58 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro