Reklama
Reklama

Taki pociąg jeździ po wielkopolskich torach. "Efekt końcowy jest tak niesamowity"

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

Wyjechał na tory w piątek.

15 grudnia Koleje Wielkopolskie udostępniły pasażerom wyjątkowy pociąg, wpisujący się w regionalną dumę z Powstania Wielkopolskiego. Z tego powodu przygotowano specjalną grafikę dla jednego z popularnych ELFów, nawiązującą do Powstania Wielkopolskiego.

W piątek oficjalnie zaprezentowany pojazd Kolei Wielkopolskich,został oklejony historycznymi scenami z Powstania Wielkopolskiego. "Ten wyjątkowy projekt jest hołdem dla historii regionu, łącząc nowoczesność z naszym dziedzictwem" - ocenił Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. "Pociąg będzie jeździł przez cały rok po wielkopolskich torach, niosąc ducha bohaterów z tamtego okresu. To nie tylko środek transportu, ale pewnego rodzaju mobilne muzeum, które przypomina o ważnych wydarzeniach z historii i kultywuje pamięć o bohaterach Wielkopolski" - dodaje.

Na zewnętrznych ścianach pojazdu znajdują się wielkoformatowe ilustracje, przedstawiające kluczowe momenty z Powstania Wielkopolskiego. "Wierzymy, że nasza inicjatywa zachęci do refleksji nad historią regionu" - mówi Marek Nitkowski, prezes zarządu Spółki Koleje Wielkopolskie. "Pragniemy, aby podróżując naszym pojazdem, pasażerowie odkrywali nie tylko nowoczesność, ale również korzenie, które ukształtowały współczesną Wielkopolskę. Kultywowanie historii pomaga zachować pamięć o ważnych wydarzeniach i dlatego już dzisiaj pragnę zaprosić do udziału inscenizacji przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania w przeddzień wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Warto przyjechać na Dworzec Letni 26 grudnia o godzinie 16:00 i wspólnie przeżywać ten wyjątkowy moment. Dzisiaj natomiast cieszymy się, że pojazd z powstańczą okleiną, tak bardzo podoba się publiczności" - dodaje.

To niezwykła podróż w czasie, gdzie pociąg sam staje się mobilnym pomnikiem historii i hołdem dla bohaterów Powstania Wielkopolskiego. "Każdy detal, każdy kadr, przenosi nas w czas, ukazując bohaterstwo i ducha walki tamtych dni" - mówi Mikołaj Grzyb, członek zarządu spółki Koleje Wielkopolskie. "Poprzez tę wyjątkową prezentację pragniemy oddać hołd bohaterom Powstania Wielkopolskiego i uczcić ich niezwykłe dokonania. Każda scena na pojeździe EN76 jest nie tylko wyjątkowym dziełem, ale również przypomnieniem o ważnych wydarzeniach, które miały miejsce na tych ziemiach" - dodaje.

Projekt powstał przy współpracy z artystką SiXi, która jest laureatką trzeciej edycji konkursu "Pociąg do sztuki" organizowanego przez Koleje Wielkopolskie. "Kilka tygodni trwało przygotowanie tak dużego projektu" - mówi Dariusz Kaszyński, naczelnik Wydziału Promocji i Marketingu. "Cieszymy się, że efekt końcowy jest tak niesamowity i został pozytywnie odebrany. Wierzymy, że będzie on sprawiał ogromną przyjemność i dumę wśród naszych pasażerów" - dodaje.

"Koleje Wielkopolskie z dumą zaprezentowały niezwykłą inicjatywę, przy której pracował bardzo duży zespół pracowników Kolei Wielkopolskich oraz kilka zespołów z zewnątrz spółki. Dzięki temu nasz pojazd zyskał unikalny charakter i stanowi wyjątkowy sposób na pielęgnowanie pamięci o bohaterach Powstania Wielkopolskiego"
- mówi Patrycja Piotrowiak z Działu Marketingu i Promocji Kolei Wielkopolskich.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
8.55 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro