Reklama
Reklama

Cudem nie doszło do tragedii. Pseudokibice Lecha Poznań chcieli obrzucić Koktajlami Mołotowa pociąg z kibicami z Łodzi, są zarzuty

fot. policja
fot. policja

O sprawie pisaliśmy na epoznan.pl już w lipcu.

Jak podawaliśmy już latem, niebezpiecznego odkrycia dokonano w rejonie ulicy Radziwoja na terenie poznańskiego Antoninka. Andrzej Borowiak z wielkopolskiej policji potwierdził wówczas w rozmowie z nami, że znaleziono tam kilkanaście butelek wypełnionych łatwopalną substancją.

Policjanci już wtedy przypuszczali, że butelki zostały przygotowane, by obrzucić nimi pociąg, którym poruszali się na trasie Łódź - Szczecin kibice Widzewa Łódź. W Szczecinie Pogoń podejmowała bowiem zespół z Łodzi, a kibice na mecz jechali przez Poznań.

Ostatecznie to potwierdzono. - Policjanci z KWP Poznań i z KMP Poznań zatrzymali dwóch mężczyzn zamieszanych w przygotowanie kilkudziesięciu koktajli Mołotowa, z zamiarem obrzucenia pociągu z tysiącem kibiców z Łodzi. Na podstawie materiałów dowodowych Prokuratura jednemu z zatrzymanych postawiła zarzut z art. 171 par. 1 KK za co grozi mu do 8 lat więzienia. Drugi z zatrzymanych po przesłuchaniu został zwolniony - informuje Borowiak. Artykuł 171 KK mówi: "Kto, bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, wyrabia, przetwarza, gromadzi, posiada, posługuje się lub handluje substancją lub przyrządem wybuchowym, materiałem radioaktywnym, urządzeniem emitującym promienie jonizujące lub innym przedmiotem lub substancją, która może sprowadzić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8".

Z ustaleń policjantów wynika, że obrzucenie pociągu z kibicami planowali pseudokibice z tak zwanej "ekipy swarzędzkich fanatyków". - W tym celu weszli na wiadukt kolejowy w Antoninku i czekali na pociąg, który ich zdaniem miał przejeżdżać torem pod wiaduktem. Tylko przypadek sprawił, że pociąg był skierowany przez kolejarzy na górny tor. Plan sprawców nie powiódł się.

Śledztwo trwa, nie jest wykluczone, że dojdzie do kolejnych zatrzymań.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
6.47 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro