Reklama
Reklama

Nowe taryfy za wodę i ścieki - zapłacimy więcej. Aquanet podaje szczegóły

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Karolina Grabowska z Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Karolina Grabowska z Pixabay

Zmiany zostaną wprowadzone jeszcze przed końcem roku.

Po niemal dwóch latach starań 7 grudnia Aquanet otrzymał decyzję prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie zatwierdzającą nową taryfę za wodę i ścieki. Nowa taryfa zacznie obowiązywać od 19.12.2023 roku i wprowadza ceny i stawki opłat na okres trzech kolejnych lat. Zdaniem Aquanet pozwoli to na świadczenie usług w standardzie, do którego spółka się zobowiązała. Przyznanie nowych taryf ma umożliwić realizację zadań, które zostały wstrzymane z uwagi na konieczne oszczędności.

"W przypadku gospodarstw domowych, w pierwszym roku obowiązywania nowej taryfy, cena za 1 m3 dostarczonej wody wyniesie 5,82 zł brutto, a za 1 m3 odprowadzonych ścieków 9,01 zł brutto. Zatem przy średnim zużyciu wody wynoszącym około 3 m3 na miesiąc na jednego mieszkańca, oznacza to wzrost miesięcznych kosztów zużycia wody i odprowadzania ścieków o 6,21 zł brutto"
- zapowiada Zofia Koszutska- Taciak, rzecznik Aquanet.

"W zakresie opłat abonamentowych wprowadziliśmy nowy system rozliczania. Z dotychczasowych pięciu grup taryfowych w nowej taryfie jest ich 47. Zróżnicowanie pomiędzy grupami wynika z uwzględnienia czynników takich jak: rodzaj świadczonej usługi, okres rozliczeniowy oraz sposób dostarczania faktury klientowi przez Aquanet (wysyłka faktury w wersji papierowej lub e-faktura). Opłaty abonamentowe dla Klientów korzystających z e-faktur będą niższe. Wprowadzenie tego rozwiązania wynikało z oczekiwań naszych Klientów i dbałości o środowisko naturalne (redukcja papierowych faktur)" - dodaje.

Zapowiada też, że w taryfie wprowadzone zostały nowe opłaty za przekroczenie warunków wprowadzania ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych, dotyczące zakładów przemysłowych.

Szczegółowe informacje będą dostępne na stronie Aquanet od 19 grudnia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
14.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro