Reklama
Reklama

Tramwaje pojadą trasą kórnicką i do centrum. Wiemy, jak zmieni się układ komunikacyjny

fot. ZTM Poznań
fot. ZTM Poznań

Są szczegóły.

Od najbliższej soboty, 16 grudnia, tramwaje w Poznaniu będą kursować według nowego, stałego układu komunikacyjnego. - Pod uwagę brano możliwości wynikające z nowych inwestycji, jak skręt tramwaju z ul. Towarowej w prawo w Św. Marcin i odwrotnie. Uwzględniono też obserwacje dotyczące funkcjonowania nowych tras: na Naramowice i do Unii Lubelskiej - zaznacza Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. - Nowy układ sieci tramwajowych miał pierwotnie zostać wprowadzony z początkiem 2024 roku, jednak otwarcie tras w centrum i na Ratajach spowodowało, że możemy go wprowadzić wcześniej - dodaje.

Co istotne, piesi muszą uważać na trzech przejściach przez torowisko na trasie kórnickiej - między przystankami Polanka i Łacina, przy przystanku Osiedle Tysiąclecia oraz przy osiedlu Lecha. Tu nie zostanie jeszcze uruchomiona sygnalizacja świetlna. Będzie można korzystać z nowych chodników, ale nowa droga rowerowa nie będzie jeszcze dostępna. - Systematycznie udostępniana będzie infrastruktura przystankowa, w tym mała architektura i oświetlenie. Gdy tylko będzie to możliwe, otwierane będą ostatnie schody i zjazdy na przystanki. Pozostałe do wykonania prace w rejonie torowiska nie będą miały wpływu na ruch tramwajów - podkreśla Zarząd Transportu Miejskiego.

Jak podają tramwaje od soboty?

- Od rana w sobotę, 16 grudnia, przez centrum będą kursowały tramwaje dziesięciu linii: 2, 3, 5, 7, 8, 9, 13, 16, 17 i 19. Pojawią się nowe możliwości - tramwaje linii numer 5 i 17 będą korzystały z nowego łuku torowego, dającego możliwość skrętu w prawo z ulicy Towarowej na ul. Św. Marcin. Nowością będzie także kursowanie tramwaju nr 17 w obu kierunkach przez zmodernizowaną trasę na ulicy Gwarnej.

I tak linia nr 2 wróci na stałą trasę z Ogrodów przez Jeżyce i centrum, Wildę na Dębiec. Linia nr 3 zmieni trasę i połączy Unii Lubelskiej z Błażeja przez centrum. Nową trasą pojedzie linia nr 5. - Nowa trasa linii numer 5 będzie stanowić nową jakość w centrum. "Piątka" zapewni dojazd z Górczyna przez Głogowską i Most Dworcowy do Poznania Głównego PKP. Dalej jednak pojedzie przez Towarową i korzystając z możliwości skrętu w prawo - przez Św. Marcin, Marcinkowskiego i Kórnicką. Następnie przez Rondo Śródka dotrze do pętli Zawady - podaje ZTM.

Linia nr 7 nie zmieni trasy. Inaczej będzie kursować "ósemka", która wróci na swoją trasę sprzed wielu lat. - Z Mostu Teatralnego nie będzie skręcać na Roosevelta w kierunku Górczyna, lecz pojedzie prosto, ulicą Dąbrowskiego na Ogrody. Tramwajem nr 8 będzie można przejechać ze wschodu przez centrum i dwa rynki (Wielkopolski i Jeżycki) na zachód.

Linia nr 9 wróci na Piątkowską, a 13 na trasę ze Starołęki PKM na Grunwald. 16 pojedzie z osiedla Sobieskiego na Franowo przez most Teatralny, a 17 będzie nowością na Górczynie. - "Siedemnastka" pojedzie z pętli Górczyn PKM przez Głogowską i zapewni połączenie tej części Poznania z Dworcem Głównym PKP. Następnie będzie kursować przez Towarową i korzystając z możliwości skrętu w prawo - pojedzie przez Św. Marcin oraz Gwarną i Mielżyńskiego w kierunku Garbar. Dalej trasa będzie prowadziła jak dotychczas, przez Śródkę, trasę kórnicką i Górny Taras Rataj aż do pętli Starołęka PKM. Tramwaje na linii 17 będą kursowały w obu kierunkach przez Gwarną, co będzie stanowiło nowość w sieci transportowej miasta.

Na stałą trasę z Ogrodów na Franowo wróci linia nr 18. Nowością będzie linia nr 19, która połączy Połabską z Dębcem. Kursy odbywać się będą wyłącznie w godzinach szczytu co 20 minut.

Szczegóły można znaleźć TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
13℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
11.65 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro