Reklama

Ponad 87 mln złotych kary od UOKiK dla sieci marketów. Za co?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Maria Lin Kim / unsplash.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Maria Lin Kim / unsplash.com

Mowa o spółce Auchan Polska.

W całym kraju sieć Auchan ma ponad 100 super i hipermarketów. Również w Poznaniu i pod Poznaniem. - Są one projektowane i budowane w oparciu o centralizację dostaw i nie są w stanie przyjmować towarów od setek pojedynczych przedsiębiorców. Bez zaplecza infrastrukturalnego pozwalającego na centralizację dostaw sieć Auchan nie byłaby w stanie rywalizować ze swoimi konkurentami w obrębie nowoczesnego kanału sprzedaży - wyjaśnia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Centralny transport towarów polepsza pozycję sieci handlowej. Nie jest zatem dodatkową usługą, za którą powinien płacić dostawca, a podstawowym elementem modelu biznesu sieci handlowych. Dlatego niedopuszczalne jest pobieranie opłat za transport towarów z głównego magazynu do sklepów sieci. To finansowanie własnej działalności kosztem dostawców. Za takie działanie nałożyłem ponad 87 mln zł kary na właściciela sieci Auchan - mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Jak wyjaśnia UOKiK, producenci dostarczający do Auchan swój towar, muszą ponosić koszt dostawy do magazynów Auchan, a następnie z magazynów do sklepów, choć na ten etap transportu nie mają żadnego wpływu. UOKiK nie tylko nałożył karę na spółkę, ale też nakazał jej zaprzestanie tej praktyki.

- Pobieranie opłat za transport z magazynów centralnych do sklepów sieci handlowej zostało wskazane jako niedozwolona praktyka w raporcie Prezesa UOKiK dotyczącym opłat okołosprzedażowych stosowanych przez sieci handlowe. W toku jest postępowanie w sprawie stosowania takich praktyk również przez Carrefour Polska - dodaje urząd.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami niebezpieczna pogoda. IMGW znów ostrzega!
29℃
18℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
22.72 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro