Reklama

Statuetki "Dobosza" wręczone. "Wszyscy postawiliśmy przed sobą bardzo ambitne zadanie"

fot. UMWW Poznań
fot. UMWW Poznań

W poniedziałek 11 grudnia w Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Honorowych Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 "Dobosz Powstania Wielkopolskiego".

Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 przyznaje Statuetki Dobosza Powstania Wielkopolskiego od 1996 roku. Jak dziś przypomniano, otrzymują je osoby i instytucje wyróżniające się w podejmowaniu i realizacji działań popularyzatorskich, twórczych i naukowych, upowszechniających wiedzę o Powstaniu Wielkopolskim i kultywujących pamięć o nim i jego bohaterach.

"Cieszę się, że mogę uhonorować osoby, które na co dzień pielęgnują pamięć Powstania i przyczyniają się do tego, że ono stale w świadomości Wielkopolan trwa" - mówił Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

"Ubiegły rok to podejmowanie wielu działań, których celem jest upamiętnianie Powstania, jego bohaterów, tego co dla naszej ojczyzny uczynili. Odsłaniane były tablice, organizowane dni patrona szkół, konkursy, rajdy, tworzone były opracowania historyków. Chciałem tym osobom podziękować i powiedzieć "nie ustawajcie" - powiedział Tadeusz Musiał, Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

W tym roku rodzina Doboszy powiększyła się do 124 uhonorowanych tą statuetką. Podczas uroczystości w Pałacu Działyńskich tym razem otrzymali je:
• Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk
• Prof. Jerzy Pietrzak
• Paweł Kochański
• Dr Kazimierz Kaczmarczyk (pośmiertnie)

Podczas uroczystości Marszałek Woźniak wręczył też Odznaki Honorowe za "Zasługi dla województwa wielkopolskiego ". Otrzymali je:
• Andrzej Brachmański
• Małgorzata Dudek
• Leszek Duszyński
• Hubert Rokoszewski

"Wszyscy postawiliśmy przed sobą bardzo ambitne zadanie, które zakłada dotarcie z informacjami o Powstaniu do wszystkich Polaków. To zadanie na pokolenia, ale każdy rok przybliża nas do tego, żeby uznać, iż coraz więcej naszych rodaków o insurekcji się dowiaduje. Dzień, w którym ustanowiono Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, w znacznym stopniu się do tego przyczynia" - mówił Marek Woźniak. Marszałek potwierdził także, że budowa nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 nie jest zagrożona, a Województwo gwarantuje realizację tej inwestycji. "Bardzo ważnym elementem jest wystawa stała, która będzie sumą tego, co muzeum posiada i tego, co zechcą nam przekazać Wielkopolanie w rożnej formie - darowizny, wypożyczenia, udostępnienia. To jest rzecz, która jest przed muzeum, aby zdobyć jak najwięcej artefaktów i pamiątek" - dodał.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
53.78 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro