Reklama

Skandal w podpoznańskiej miejscowości. Proboszcz odwołany, postawiono mu zarzut wykorzystania seksualnego małoletniej osoby

Zdjęcie ilustracyjne | fot. kisistvan77/pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. kisistvan77/pixabay.com

Ksiądz Mateusz N., proboszcz parafii błogosławionej Jolanty w Kostrzynie, miał wielokrotnie doprowadzić małoletnią osobę poniżej 15 roku życia do poddania się innej czynności seksualnej.

Aferę opisuje portal InfoKostrzyn.pl. W listopadzie wrzesińska prokuratura postawiła zarzut duchownemu. Z jej ustaleń wynika, że ksiądz Mateusz N. nadużył stosunku zależności i w okresie od września 2022 do stycznia 2023 doprowadził małoletnią osobę poniżej 15. roku życia do poddania się innej czynności seksualnej. Mężczyzna nie przyznał się do stawianego mu zarzutu i nie złożył wyjaśnień.

Z ustaleń prokuratury wynika, że duchowny mógł dopuszczać się przestępstwa wobec jednej osoby. Wobec duchownego zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 7000 złotych, zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną osobą, a także zakaz przebywania w miejscach, w których mogą być osoby małoletnie. Grozi mu do 12 lat więzienia.

Jak przypomina lokalny portal, duchowny od marca nie uczy już religii w kostrzyńskiej szkole podstawowej nr 2. Szkoła przyznała, że biskup odebrał duchownemu misję kanoniczna do nauczania i dlatego nie mógł już pracować w szkole.

Kuria podjęła natomiast decyzję o odwołaniu N. ze stanowiska proboszcza. Przestanie nim być 15 grudnia. Zastąpi go dotychczasowy dyrektor Domu Księży Emerytów z Poznania, ks. Michał Pękal. - Były proboszcz zamieszka w Domu Księży Emerytów, będzie pełniącym obowiązki dyrektora ośrodka - powiedział portalowi InfoKostrzyn.pl ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu. Kuria zaznacza, że sama poinformowała prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez duchownego, gdy tylko wpłynęły do niej niepokojące informacje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla całego regionu! Podniesiono stopień!
24℃
13℃
Poziom opadów:
7.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
15.08 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro