Reklama

Grunwaldzka: droga rowerowa czarna, chodnik zaśnieżony. "Uchybienie po strony wykonawcy"

fot. Czytelnik
fot. Czytelnik

O sprawie poinformował nas Czytelnik.

- Dlaczego służby odśnieżają drogę rowerową zamiast chodnika? Ulica Grunwaldzka przy Certusie - napisał do nas Czytelnik. Ale takich sytuacji w mieście jest więcej. Skontaktowaliśmy się z Zarządem Dróg Miejskich w tej sprawie.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

- Niepoprawnie odśnieżony chodnik i droga rowerowa na wskazanym odcinku ul. Grunwaldzkiej to uchybienie po stronie wykonawcy działającego na zlecenie ZDM. Chodnik jest już odśnieżony poprawnie. Przepraszamy za utrudnienia. Do wykonawcy zostało przesłane ostrzeżenie, że powtórzenie się tego typu uchybienia będzie skutkować nałożeniem kary umownej - wyjaśnia Marcin Idczak z ZDM.

Jak odbywa się odśnieżanie chodników w Poznaniu? - Zasadą jest to, że jezdnie dróg publicznych oraz drogi dla rowerów odśnieżane są na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich. Co do dróg dla pieszych (tak zgodnie z nowymi przepisami nazywany jest chodnik) - to ich odśnieżaniem zajmuje się ZDM, prywatni właściciele (część z nich jest na prywatnych działkach), a także właściciele/administratorzy nieruchomości jeśli miejski chodnik przylega bezpośrednio do granicy ich nieruchomości. W ostatnim przypadku liczy się faktyczna granica nieruchomości zgodna z danymi geodezyjnymi, ważne jest czy chodnik jest, czy też nie jest oddzielony od prywatnego ogrodzenia innym składnikiem pasa drogowego np. drogą rowerową, terenem zieleni izolacyjnej, itd. Może być nawet tak, że chodnik na części swojej długości położony jest bezpośrednio przy nieruchomości, a na części oddzielony miejską zielenią. Wówczas na części odśnieża np. dozorca, a na części nasz wykonawca - tłumaczy Idczak.

- Firmy działające na rzecz ZDM mają za zadanie odśnieżyć zarówno chodnik jak też drogę dla rowerów. Z uwagi na używany przez wykonawców sprzęt, jeśli infrastruktura piesza i rowerowa przebiega obok siebie to prace powinny odbywać się najpierw na jednej, a następnie drugiej drodze. W przypadku uchybień wyciągane są konsekwencje od wykonawców - zapewnia.

Wszelkie uwagi dotyczące zimowego utrzymania ulic w mieście można przekazywać pod numerem 61 646 33 44 od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 - 20.00, pod numerem 690 666 424 od poniedziałku do piątku w godz. 20.00 - 7.30 oraz dni wolne od pracy, a także mailowo na adres [email protected].

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda. Między innymi dla Poznania i powiatu ostrzeżenia drugiego stopnia!
28℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
5.81 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro