Reklama

Dni wolne od pracy, długie weekendy, ferie i niedziele handlowe w 2024 roku

Zdjęcie ilustracyjne | fot. tigerlily713 / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. tigerlily713 / pixabay.com

Na ile wolnego możemy liczyć w przyszłym roku?

Przed nami ostatni długi weekend w bieżącym roku - świąteczny. Wigilia wypada w niedzielę, a dwa świąteczne dni w poniedziałek i wtorek. Co ciekawe, będzie to pierwsza od wielu lat Wigilia bez handlu.

A jak jest w przyszłym roku? W 2024 roku odpoczywać będziemy 115 dni. Spośród 13 dni ustawowo wolnych od pracy, 3 przypadają w sobotę lub niedzielę. Za święta przypadające w sobotę pracodawca ma obowiązek wyznaczyć dodatkowe dni wolne - takie w przyszłym roku będzie jedno (6 stycznia).

Co z długimi weekendami? 1 stycznia, Nowy Rok, przypada w poniedziałek, co oznacza, że nowy rok rozpoczniemy pierwszym przedłużonym weekendem. Ale za to Trzech Króli przypadnie w sobotę, więc drugiego długiego weekendu w styczniu nie będzie.

Kolejne wolne, przynajmniej dla dzieci i młodzieży uczącej się, to ferie zimowe. W Wielkopolsce wolne zaplanowano w dniach 12 - 25 lutego. Rok 2024 jest rokiem przestępnym, a więc luty będzie mieć 29 dni.

Wielkanoc będziemy obchodzić stosunkowo szybko, bo już w marcu. Konkretnie 31 marca, w niedzielę. 1 kwietnia mamy Poniedziałek Wielkanocny. Miesiąc później zacznie się majówka. 1 maja przypada w środę, a 3 maja w piątek. Biorąc więc jeden dzień urlopu mamy aż 5 dni wolnych od pracy.

Jeszcze w tym samym miesiącu czeka nas Boże Ciało - 30 maja, w czwartek. Biorąc wolne w piątek zyskujemy 4-dniowy weekend. Kolejny długi weekend będziemy mieć w sierpniu - Święto Wojska Polskiego przypada w czwartek (15 sierpnia), a więc znowu biorąc wolny piątek mamy 4 dni wolne od pracy.

Następne dłuższe wolne czeka nas dopiero w listopadzie. 1 listopada przypada w piątek, a 11 listopada przypada w poniedziałek. Listopad da nam więc dwa przedłużone weekendy.

Ostatni długi weekend przypadnie w Boże Narodzenie. Wigilię będziemy świętować we wtorek, pierwszy dzień świąt w środę, a drugi w czwartek.

Co z niedzielami handlowymi? Jeśli w ogóle utrzymany zostanie zakaz handlu w niedziele (a jak wiadomo nowy rząd chce przywrócić handel tego dnia), będziemy mogli zrobić zakupy w siedem niedziel 2024 roku. Pierwszą będzie 28 stycznia, kolejną 24 marca, dalej 28 kwietnia, 30 czerwca, 25 sierpnia, a na koniec 15 i 22 grudnia.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
12℃
Poziom opadów:
6 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
9.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro