Reklama

W poznańskim szpitalu wykonano dwa pionierskie zabiegi. "Zakończyły się sukcesem"

fot. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu / FB
fot. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu / FB

W I Klinice Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

W tym tygodniu zespół pod kierunkiem prof. Przemysława Mitkowskiego wykonał dwa pionierskie zabiegi z zakresu elektrokardiologii.

"We wtorek po raz pierwszy w Polsce wszczepiono najnowocześniejszy kardiowerter-defibrylator z funkcją stymulacji resynchronizującej wyposażony w unikalny algorytm effective CRT. Pozwala on na dokładną ocenę odsetka stymulacji resynchronizującej nie w oparciu o dostarczone impulsy stymulacji, ale o ocenę morfologii wystymulowanego zespołu komorowego. Dodatkowo w przypadku wystąpienia migotania przedsionków pozawala na zachowanie bardzo wysokiego poziomu skutecznej terapii poprzez modulację częstotliwości wysyłanych impulsów" - relacjonuje Szczepan Cofta, Naczelny Lekarz Szpitala.

Drugi zabieg wykonany w czwartek wspólnie z prof. Bartłomiejem Perkiem z Kliniki Kardiochirurgii przy wsparciu zdalnym prof. Macieja Sterlińskiego z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie polegał na wszczepieniu układu pozanaczyniowego kardiowertera-defibrylatora. "Pozwala on na dostarczenie niskoenergetycznej terapii (znacznie lepiej tolerowanej przez pacjentów) przerywającej groźne komorowe zaburzenia rytmu. Dzięki temu zabiegowi Klinika dołączyła do dwóch innych ośrodków w kraju, które w listopadzie wszczepiły po raz pierwszy, poza badaniami klinicznymi, tego typu urządzenie" - dodaje Naczelny Lekarz Szpitala.

Jak przekazano, zabiegi zakończyły się sukcesem, chorzy czują się bardzo dobrze.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
7℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
61.38 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro