Reklama
Reklama

Jedna z turystycznych perełek Wielkopolski teraz ma być jeszcze bardziej atrakcyjna

fot. UMWW Poznań
fot. UMWW Poznań

Chodzi o Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze.

Wszystko dzięki zmodernizowaniu budynku stajni i wozowni. "Przemiany dokonujące się m.in. w Winnej Górze są częścią znacznie szerszego procesu i wpisują się w szereg kończących się naszych inwestycji, jak chociażby tej w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej, jak i tych, które się w niedalekiej przyszłości rozpoczną, z budową nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego na czele" - podkreśla Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

W ubiegłym roku rozpoczęły się prace związane z przebudową i zmianą sposobu użytkowania budynku stajni oraz wozowni. Do tej pory obiekty pełniły funkcję warsztatowo-magazynową, a po remoncie powstanie w nich sala wielofunkcyjna, przestrzeń gastronomiczna i biurowa. Uroczyste otwarcie zmodernizowanych obiektów miało miejsce w piątek.

"Modernizacja stajni i wozowni to realizacja pierwszego etapu zaplanowanych zmian infrastrukturalnych naszego Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze. To jednocześnie krok w stronę najważniejszego przedsięwzięcia inwestycyjnego tej instytucji, jakim jest modernizacja pałacu i realizacja w jego przestrzeniach wystawy stałej poświęconej generałowi Dąbrowskiemu, prekursorom pracy organicznej oraz historii obecnego pałacu" - mówi marszałek.

"Pałac w Winnej Górze nie bez powodu określa się mianem "centrum interpretacji historii". Zależy nam, aby odnosząc się nawet do najbardziej znanych i zakorzenionych w świadomości Polaków postaci i wydarzeń, pokazywać je z różnorodnych perspektyw, z wykorzystaniem narzędzi dostosowanych do potrzeb różnych grup odbiorców. Dlatego wystawa poświęcona Dąbrowskiemu zawiera w sobie zarówno materiały edukacyjne w formie opisowej, jak i interaktywne narzędzia skierowane zazwyczaj do młodszych osób" - mówi Marek Roman, dyrektor Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze.

Koszt modernizacji obiektów wyniósł 4,5 mln zł. Wszystkie środki pochodziły z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Podczas piątkowej uroczystości dodatkowo odbył się wernisaż wystawy "Generał sam się broni". Od 2 grudnia 2023 do grudnia jest ona dostępna dla zwiedzających w budynku stajni i wozowni przy pałacu w Winnej Górze. Bilety wstępu w cenie 15 zł można nabyć w kasie pałacu.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

11℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
53.89 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro