Reklama

Było bardzo głośno pod Poznaniem. Wiadomo, co się działo

fot. 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej
fot. 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

Ostatnie dni na poligonie w Biedrusku były głośne, bo swoje umiejętności szlifowali tam żołnierze z kompanii saperów oraz batalionów 12 WBOT.

Kompania saperów to jeden z najmłodszych pododdziałów 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Przez ostatnie trzy dni, żołnierze doskonalili swoje umiejętności z zakresu nauki zakładania grupy min oraz wykonania odcinka przeciwpancernego pola minowego.

"Podczas zajęć żołnierze używali bojowych min przeciwpancernych TM 62M oraz systemu detonacji ciągłej STS (Shock Tube System), który przeznaczony jest do detonowania ładunków materiałów wybuchowych podczas prowadzenia prac minerskich. Ćwiczenia zakończyły się pokazem wysadzania min oraz wykonaniem przejścia w ppanc. polu minowym. Dodatkowo, Terytorialsi musieli wykonać pod okiem dowódcy kompanii i instruktorów, sieci wybuchowe a także przeprowadzić wysadzanie ładunków sposobem ogniowym i elektrycznym" - informuje por. Anna Jasińska-Pawlikowska, rzecznik 12 WBOT.

Praca saperów na co dzień wymaga ogromnego skupienia, precyzji i doświadczenia. Dlatego każde ćwiczenia są tak ważne.

"Saperzy podejmują się jednych z najniebezpieczniejszych zadań wojskowych. Do ich podstawowych zadań należy m.in. rozminowanie terenu i obiektów, wysadzanie niewybuchów i niewypałów, oczyszczanie terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Aby poczuć się pewnie podczas takich prac, należy nieustannie podnosić swoje kwalifikacje. Ta specjalność wiąże się zarówno z wieloma godzinami spędzonymi nad książkami, jak i wpojeniem pewnych schematów i zasad, aby wiedzieć, w jaki sposób w danym momencie poprowadzić działania" - tłumaczy szef sekcji szkoleniowej 12 WBOT.

"Warto wspomnieć, że zawsze przed rozpoczęciem szkolenia, żołnierze muszą zdać egzamin teoretyczny, który potwierdza, że każdy z nich zna zasady bezpieczeństwa, komendy i zasady funkcjonowania podczas prac" - dodaje rzeczniczka.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
7℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
40.73 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro