Reklama
Reklama

Jeden telefon decyduje o całym pogrzebie - jak to wygląda w Universum

Od czego zaczyna się ceremonia pogrzebowa?

Niektórzy powiedzą, że od wyboru trumny, inni że od stwierdzenia zgonu. W praktyce o tym jak będzie wyglądać pogrzeb, kiedy i ile przyjdzie nam za niego zapłacić decyzję podejmujemy w momencie wyboru firmy pogrzebowej, która odbierze ciało zmarłego. Niektórzy pomyślą: "Już?". Przecież można zlecić przewóz jednej firmie, a potem zlecić resztę czynności innej. To prawda, teoretycznie można. A w praktyce? W sytuacji, kiedy wydaliśmy ciało bliskiej osoby pracownikom jednego zakładu pogrzebowego, nierzadko również z kartą zgonu wystawioną wcześniej przez lekarza, aby móc zlecić pochówek w innym zakładzie, będziemy zmuszeni odzyskać kartę zgonu, ustalić (jeśli nie zrobiliśmy tego na etapie zlecania przewozu) miejsce przechowania ciała, ustalić sposób jego przekazania nowo wybranemu zakładowi pogrzebowemu oraz oczywiście opłacić usługi, które zleciliśmy wcześniej. W sytuacji, kiedy jesteśmy dotknięci informacją o zgodnie, przytłoczeni ciężarem smutku i rozpaczy, będziemy zdecydowanie przychylać się do zlecenia pochówku bez powyższych komplikacji pierwotnie wybranej firmie. A częściej niż rzadziej, firma, która będzie się obawiała, że "straci klienta" dokłada starań, aby zniechęcić nas do zmiany wyboru. Część firm również odpowiednio wyceni sobie wykonane dotąd usługi.

Z tego powodu w praktyce możemy stwierdzić, że zlecenie pogrzebowe otwierane jest w momencie zlecenia odbioru ciała. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby wybrać świadomie zakład pogrzebowy.

Najlepiej już wcześniej podjąć tę decyzję, aby w momencie, kiedy będziemy pod wpływem stresu w związku ze stratą bliskiej osoby nie podejmować nowych decyzji, tylko działać wg wcześniej przygotowanego planu.

A jak to wygląda w Universum?

Jeśli zgon miał miejsce w domu, domu opieki lub innym miejscu, gdzie przebywała osoba zmarła, wzywamy lekarza, który stwierdzi zgon. Dowodem stwierdzenia zgonu jest karta zgonu, którą wystawi lekarz. Od niedawna kartę zgonu wystawić może również ratownik medyczny. Jeśli więc na miejsce przyjechało pogotowie ratunkowe i nie udało mu się przywrócić czynności życiowych u pacjenta, wówczas jeden z członków załogi "karetki" wystawi kartę zgonu.

Kiedy dysponujemy już kartą zgonu, wówczas zgłaszamy telefonicznie odbiór ciała osoby zmarłej w Universum. Całodobowy numer telefonu, który warto zapisać w swoim aparacie: 61 853 19 43.

Wszystkie nasze karawany posiadają logo Universum. Jeśli po ciało przyjeżdża firma pojazdem bez naszego logo, to znaczy, że zleciliście Państwo usługę innej firmie. Aby uniknąć takiej pomyłki warto... zapisać numer do nas wcześniej, np. teraz.

Mamy zapisany numer 61 853 19 43.

To dobrze. O czym jeszcze należy pomyśleć i pamiętać?

Jeśli zdążyliśmy przygotować odzież dla osoby zmarłej, w którą ma być ubrana do pogrzebu, to możemy ją przekazać pracownikom, którzy przyjechali po ciało. Jeśli nie zdążyliśmy lub po prostu (z różnych względów) nie dysponujemy stosownym ubraniem, to temat ten rozwiążemy podczas wizyty w biurze Universum (współpracujemy ze sklepami z odzieżą pogrzebową, oferujemy również specjalne koszule pogrzebowe, jeśli klienci nie chcą ubierać ciała w sposób tradycyjny). Co istotne, żaden z pracowników Universum nie będzie na etapie odbioru ciała osoby zmarłej zabierał Państwu karty zgonu. Ten dokument, wraz z dowodem osobistym osoby zmarłej, zabieramy do biura Universum. Bez karty zgonu nie zarejestrujemy zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego, tym samym nie pozyskamy aktu zgonu, który niezbędny jest zarówno do sprawienia pochówku, wypłaty zasiłku pogrzebowego czy ubezpieczenia po zmarłym.

Po tym, jak ciało zostanie odebrane przez zakład pogrzebowy udajemy się do biura zlecić pozostałe usługi. Universum jako jedyne w Poznaniu posiada salon pogrzebowy czynny 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, również w dni ustawowo wolne od pracy (dot. ul. Woźna 15a). Jeśli zgon miał miejsce w nocy, my nie jesteśmy w stanie zasnąć, możemy, jeśli czujemy się na siłach, podjechać na Woźną i w spokoju wszystko omówić z pracownikiem. Jeśli wolimy poczekać na resztę rodziny i udać się do biura następnego dnia razem, to nic nie stoi na przeszkodzie.

Niezależnie od tego na co się zdecydujemy na późniejszym etapie zlecenia, ważne jest, aby zrozumieć i zapamiętać, że z zakładem pogrzebowym wiążemy się najczęściej już na etapie zlecenia odbioru ciała osoby zmarłej. Nie pozostawiajmy tej decyzji przypadkowi ani płatnym wynikom w wyszukiwarce Google. Zdecydujemy sami zawczasu.

Universum Poznań
- ul. Woźna 15a (czynne całą dobę)
- ul. Grunwaldzka 342 (czynne pn. - pt. 9:00 - 17:00)
- ul. 23 Lutego 2 (czynne pn. - pt. 8:00 - 16:00)

www.universum-poznan.com.pl

https://www.facebook.com/universumpoznan/

9 karawanów marki Mercedes Benz do Państwa dyspozycji 24h/dobę, 7 dni w tygodniu pod numerem: 61 853 19 43.

Ekspert Universum

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

11℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
53.89 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro