Reklama
Reklama

Będzie 100 tys. zł kary dla byłego ministra zdrowia za naruszenie dóbr osobistych poznańskiego lekarza? UODO potwierdza, że doszło do złamania przepisów

fot. Krystian Maj/KPRM
fot. Krystian Maj/KPRM

O sprawie zrobiło się głośno latem.

Wówczas Fakty TVN pokazały materiał, w którym poznański lekarz Piotr Pisula mówił o problemach osób, które utraciły dostęp do recept. Wskazywał, że nie udało mu się wystawić recepty na określone grupy leków. Następnego dnia ówczesny minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że Pisula przepisał na siebie lek z grupy przeciwbólowych i psychotropowych.

Ujawnienie danych osobowych lekarza i takiej informacji sprawiło, że Naczelna Izba Lekarska stanęła po stronie poznańskiego lekarza. Zarzuciła przy tym Niedzielskiemu, że złamał tajemnicę lekarską, a całe środowisko utraciło zaufanie do ministra zdrowia i nie wyobraża sobie współpracy z Adamem Niedzielskim. Minister wystosował oświadczenie, w którym wyjaśnił, że jego działanie było w obronie dobrego imienia Ministerstwa Zdrowia, ale przede wszystkim w obronie interesów pacjenta.

Pisula na portalu X umieścił w sierpniu zdjęcie przedsądowego wezwania do Adama Niedzielskiego. Domagał się umieszczenia przeprosin przez ministra zdrowia na tej platformie, a także wpłacenia 100 tysięcy złotych na rzecz poznańskiego Hospicjum Palium. Ówczesny minister do wezwania się nie odniósł, a zaledwie dzień później został odwołany ze stanowiska.

Teraz Rzeczpospolita podaje, że Urząd Ochrony Danych Osobowych potwierdził, iż Adam Niedzielski złamał przepisy ustawy. Nieoficjalnie dziennik ustalił, że w styczniu na byłego ministra nałożona zostanie najwyższa kara administracyjna w wysokości 100 tysięcy złotych. Jak podkreśla RP, ukarany ma zostać "minister", a nie Adam Niedzielski jako osoba fizyczna. To oznacza, że to podatnicy zapłacą karę, a pieniądze zostaną po prostu przeksięgowane z jednego konta na inne, budżetowe.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
13℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
12.40 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro