Reklama
Reklama

Nad poznańskim jeziorem zrobi się magicznie. Będą rozpalać ognie odstraszające złe moce

Świetliny 2022 | fot. materiały organizatorów
Świetliny 2022 | fot. materiały organizatorów

W ramach święta św. Łucji.

Fundacja Pogoda w weekend 8-10 grudnia zaprasza nad Jezioro Rusałka, gdzie odbywać się będą Świetliny. Święto świętej Łucji obchodzimy 13 grudnia, na dwa tygodnie przed przesileniem zimowym, najkrótszym dniem w roku. Ten przypada 22 grudnia. - To wyjątkowy moment. Możemy dzięki niemu celebrować to, co symbolizuje światło, czyli nadzieję i odrodzenie oraz swoiste zwycięstwo dobra nad złem - światła nad ciemnością, dnia nad nocą - wyjaśniają organizatorzy.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA

- Współcześnie obchody święta św. Łucji mają różne formy - zależnie od kraju, w którym jest obchodzone. W Szwecji jest to czas, gdy dziewczyny przebierają się za Łucję, nosząc białe suknie i świetliste wianki. Przygotowują śniadania dla swoich rodzin, podczas których serwuje się 'lussekatter' - czyli szafranowe bułeczki. To także dzień kiedy szwedzkie dzieci odwiedzają szkoły i przedszkola, śpiewając tradycyjne pieśni i rozdając słodycze - dodają.

W Poznaniu obchody zaplanowano nad Rusałką. W piątek wieczorem odbędzie się tutaj koncert, w sobotę i niedzielę zaplanowano Jarmark Świętej Łucji z wyrobami świątecznymi, biżuterią czy słodkościami. Kulminacyjny moment to orszak św. Łucji, który wystartuje o 17.30 w niedzielę. - Zainspirowani tradycjami z różnych stron świata - ze Szwecji, z Sycylii czy rodzimego Podlasia będziemy szli w orszaku Św. Łucji, słuchali tajemniczych dźwięków adwentowych trąb, rozpalali ognie odstraszające złe moce, śpiewali tradycyjne pieśni, częstowali się grzanym winem i korzennymi ciasteczkami. Będziemy dzielić się radością i tym, co mamy ze słabszymi i bardziej potrzebującymi.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
6℃
Poziom opadów:
4.1 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
0.72 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro