Reklama

Autostrada Wielkopolska: kiedy videotolling i odcinkowy pomiar prędkości?

Montaż kamer na początku listopada | fot. Lukas
Montaż kamer na początku listopada | fot. Lukas

Sprawa nie jest oczywista.

Na początku listopada informowaliśmy o odbywającym się montażu kamer na autostradowej obwodnicy Poznania. Anna Ciamciak z Autostrady Wielkopolskiej przyznała nam wówczas, że to kolejny etap przygotowań do wdrożenia odcinkowego pomiaru prędkości między węzłami Poznań Krzesiny Poznań Komorniki. Choć minął prawie miesiąc, OPP jeszcze nie działa.

- W tej sprawie nic się nie zmieniło trwają odbiory i uzgodnienia z Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego - mówi nam dziś Anna Ciamciak. I dodaje, że gdy będzie wiadomo, kiedy system zacznie działać, kierowcy na pewno zostaną o tym poinformowani z wyprzedzeniem.

Ale odcinkowy pomiar prędkości nie jest jedynym systemem, jaki może się pojawić na autostradzie A2. Jak podaje Gazeta Wyborcza, AW jest gotowa to wprowadzenia videotollingu. To system, który umożliwia uiszczanie opłat za przejazd trasą bez konieczności płacenia fizycznie na bramkach. Wystarczy ściągnąć aplikację na smartfon, zarejestrować nasz pojazd i podać dane karty płatniczej, by system sam ściągał opłaty za przejazd. To nie tylko wygoda, ale też sprawniejszy przejazd trasą - szlabany otwierają się bowiem automatycznie, po potwierdzeniu tablicy rejestracyjnej auta.

Autostrada Wielkopolska zapewnia, że jest w gotowości i w każdej chwili system może wprowadzić, ale musi otrzymać akceptację od Ministerstwa Infrastruktury. A za czasów rządu PiS takiej akceptacji nie było. Spółka liczy, że po zmianie władzy sytuacja się zmieni i uruchomienie systemu ułatwiającego życie kierowcom będzie możliwe. System miałby działać na całym odcinku A2 będący pod pieczą AW, a więc między Świeckiem i Koninem.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
9.33 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro