Reklama

Niebezpieczny fake news o porwaniu małej Agatki zalewa Internet. Uwaga! To wyłudzanie danych personalnych!

fot. Screen treści z grupy "Poznań Ogłoszenia..."/Facebook
fot. Screen treści z grupy "Poznań Ogłoszenia..."/Facebook

Od dwóch dni w sieci, głównie na Facebooku, krąży link do nagrania z rzekomego porwania małej Agatki.

Fake news pojawił się również na poznańskich grupach społecznościowych. Tytuł brzmi "Pilne poszukiwania małej Agatki! Proszę, pomóżcie nam dotrzeć do jak największej liczby osób!". Niestety, pod linkiem wabiącym do nagrania z porwania kryje się oszustwo. Osoba chcąca obejrzeć nagranie otrzymuje komunikat, aby zalogować się przez Facebooka, w ten sposób oszuści wyłudzają hasło i login do osobistego konta.

Dziennikarze "Radia Złote Przeboje" zbadali sprawę. Skontaktowali się z policją, która poinformowała, że żadnego takiego porwania nie było - W istocie nie było żadnego porwania i nagrania. Jest natomiast wyłudzanie informacji od ludzi klikających w link znajdujący się w poście - wyjaśnia "Radio Złote Przeboje".

Ten link przekierowujący do rzekomego nagrania, to cyberprzestępstwo polegające na wyłudzaniu danych personalnych.

Nagranie porwania Agatki" to jeden z bardzo licznych przypadków fake newsów. Niestety wiele osób z chęci pomocy udostępniało taki post, wchodziło w fałszywy artykuł i z ciekawości chciało odtworzyć nagranie ze zdarzenia, którego w rzeczywistości nie było. W ten sposób ci ludzie wpadali w pułapkę - wyjaśnia "Radio Złote Przeboje".

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, aby zgłaszać tego typu próby wyłudzania danych w Internecie - Na stronie https://incydent.cert.pl/ dostępny jest interaktywny formularz umożliwiający wysłanie zgłoszenia o potencjalnym niebezpiecznym incydencie, w którego treści należy zapisać otrzymaną wiadomość w całości, wraz z załącznikiem i nagłówkami w osobnym pliku i przesłać do analizy. Warto pamiętać o wybraniu właściwej kategorii podmiotu zgłaszającego np.: osoba fizyczna, a następnie opisać incydent i dołączyć podejrzany jako załącznik i wysłać. Ponadto, jeżeli jest to próba oszustwa należy to zgłosić w najbliższej jednostce Policji lub prokuraturze. Tego typu przestępstwa są ścigane na wniosek osoby poszkodowanej.

W przypadku fakenewska o Agatce podejrzane są dwa konta, które po opublikowaniu fałszywej treści pod postem w komentarzu nawołują innych Internautów do rozprzestrzeniania linka oraz klikania w niego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
7℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
33.97 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro