Reklama

Podpisano umowę z wykonawcą nowej trasy kolejowej w Wielkopolsce!

Zdjęcie ilustracyjne | fot. PKP PLK
Zdjęcie ilustracyjne | fot. PKP PLK

Umowa w ramach Kolej Plus opiewa na 125 milionów złotych.

Chodzi o przetarg dotyczący rewitalizacji linii nr 360 na odcinku Gostyń - Kąkolewo. Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe, właśnie podpisały umowę na opracowanie dokumentacji projektowej i realizację prac budowlanych na trasie, która dziś jest wykorzystywana wyłącznie w ruchu towarowym. Umowa opiewa na prawie 125 mln złotych i ma zapewnić dostęp do kolei pod koniec 2028 roku.

- Podpisana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. umowa w formule "projektuj i buduj", a więc na opracowanie dokumentacji jak i realizację prac budowlanych, zapewni możliwość sprawnej realizacji inwestycji. To kolejny ważny krok dla rozwoju kolei w regionie. Dzięki inwestycji mieszkańcy Gostynia i okolicznych miejscowości zyskają możliwość dogodnych przejazdów pociągiem na linii kolejowej, która obecnie wykorzystywana jest wyłącznie w przewozie towarów po torach - powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Inwestycja obejmie przebudowę ponad 20-kilometrowego odcinka trasy. Pojawi się tu nowa nawierzchnia torowa, a także urządzenia sterowania ruchem kolejowym. - Planowane prace umożliwią przejazdy pociągów pasażerskich z prędkością do 120 km/h, a podróż między Gostyniem a Poznaniem, z wykorzystaniem stacji Leszno, szacowana jest na ok. 1h 50 min. Podróżni wygodnie wsiądą do pociągów z przystanków w Gostyniu (Gostyń i Gostyń Zachodni), Goli, Hersztupowie, Krzemieniewie i Garzynie - informuje PKP PLK.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
7℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
33.97 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro