Reklama
Reklama

Nowe muzeum w Poznaniu. Zapowiedziano "drzwi otwarte"

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

To Muzeum Unitra.

W nowym miejscu przy ul. Bronowej 3 znajdują się eksponaty, które wcześniej można było oglądać przy ul. Przełajowej 4, w budynku Zespołu Szkół Łączności. "To m.in. radiomagnetofony i wzmacniacze, które pochodzą z mojej prywatnej kolekcji" - mówi Paweł Matuszak ze Stowarzyszenia Muzeum Unitra, radny miejski. "Najstarsze z nich pochodzą z lat 60., ale jest też duży zbiór sprzętów, które pochodzą z późniejszych dekad. Zanim trafiły na wystawę, zostały odrestaurowane" - dodaje.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA

W sobotę, 2 grudnia od godziny 11:00 do 15:00 w muzeum odbędą się drzwi otwarte. Później będzie można je odwiedzić raz tygodniu w wybranych godzinach.
"Cieszę się, że to miejsce wreszcie powstało, a eksponaty zostały przeniesione z budynku szkolnego" - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. "Warto pokazać je szerszej publiczności. Zachęcam do wizyty tutaj zarówno młodzież, jak i seniorów. Tych pierwszych, żeby zobaczyli, jak wyglądała historia i korzenie współczesnej elektroniki, a dorosłych i seniorów - żeby powspominali swoje pierwsze spotkania ze sprzętem muzycznym. Sam znalazłem tu swój pierwszy magnetofon, Grundig, jeszcze bez radia, ale za to na baterie. Słuchałem na nim piosenek Michaela Jacksona, Madonny, Lady Pank. Wszystkie znajdujące się tu urządzenia mają swoją historię oraz duszę" - dodaje.

Unitra to kultowa polska marka, której korzenie sięgają 1958 roku. Po wielu latach marka Unitra została reaktywowana i jesienią 2023 roku ruszyła sprzedaż nowego sprzętu tej firmy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
4℃
Poziom opadów:
2.3 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
3.56 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro