Reklama
Reklama

W Wielkopolsce powstanie elektrownia atomowa. Jest decyzja ministerstwa

Zdjęcie ilustracyjne | fot. distelAPPArath / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. distelAPPArath / pixabay.com

Obiekt ma powstać w Koninie - Pątnowie.

W październiku ubiegłego roku w Seulu podpisano list intencyjny w sprawie budowy elektrowni atomowej na terenie naszego województwa. Sygnatariuszami byli spółki ZE PAK, PGE oraz koreański KHNP. List podpisano w obecności wicepremiera Jacka Sasina oraz koreańskiego ministra Lee Chang-Yanga.

Jak wówczas podawano, strony miały wspólnie ocenić możliwość powstania elektrowni atomowej w Pątnowie, a więc w miejscu, gdzie obecnie znajduje się ostania elektrownia na węgiel ZE PAK. Co istotne, współpraca ma być uzupełnieniem Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (przypomnijmy, że w ramach tego programu pierwsza polska elektrownia atomowa ma powstać nad morzem).

W piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że wydało decyzję zasadniczą dla budowy wielkopolskiej elektrowni. Jest to "wyraz akceptacji państwa dla przedstawionego przez inwestora zamierzenia inwestycyjnego w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej". Elektrownia ma mieć dwa reaktory o łącznej mocy 2800 MW i powstanie w Koninie - Pątnowie. Inwestycja ma być zrealizowana w 2035 roku. Właśnie na ten rok planowane jest uruchomienie pierwszego bloku elektrowni.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wiatr zrywa dachy w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już ponad 140 zgłoszeń
24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
23.08 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro