Reklama
Reklama

Robisz remont? Za to możesz słono zapłacić!

fot. ZDM Poznań
fot. ZDM Poznań

Chodzi o kontenery na odpady poremontowe.

Zgodnie z przepisami pojemnik na odpady poremontowe można postawić na drodze publicznej (jezdni, miejscu postojowym, poboczu lub chodniku) przy spełnieniu odpowiednich wymogów. Konieczne jest uzyskanie decyzji administracyjnej na zajęcie pasa drogowego. Wydaje ją zarządca danej drogi. Wiąże się to z opłatami. Ich wysokość zależy od wielkości zajmowanej powierzchni i czasu postoju kontenera.

"Świadomość mieszkańców, a co za tym idzie liczba wydanych zezwoleń na ustawienie kontenera na poremontowe śmieci, rośnie. W zeszłym roku, w lipcu i sierpniu, złożone zostały do Zarządu Dróg Miejskich 34 wnioski, w analogicznym okresie 2023 roku było ich już 154. Od stycznia do końca października tego roku jest to łącznie prawie 780 wniosków" - wyjaśnia Krzysztof Olejniczak, dyrektor ZDM i dodaje, że na pojemniki bez wymaganych zezwoleń nakładane są kary. W tym roku pracownicy ZDM nałożyli ich na kwotę prawie 95 tysięcy złotych.

"Jeśli nie dopełni się formalności przed ustawieniem kontenera na drodze, to grozi wysoka kara finansowa - dziesięciokrotność obowiązującej stawki za zajęcie pasa drogowego, a więc nawet 100 zł za metr kwadratowy za dzień! Osoby, które bagatelizują przepisy mogą również otrzymać mandat w wysokości 500 zł od policji lub straży miejskiej" - informuje Agata Kaniewska, rzecznik ZDM.

Wszystkie szczegółu dotyczące wymogów znajdziemy tutaj.

Co ważne, coraz więcej firm zajmujących się wynajmem kontenerów załatwia te formalności za swoich klientów.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
1℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
35.59 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro