Reklama
Reklama

Ma 70 lat i właśnie obroniła doktorat na poznańskim Uniwersytecie Medycznym

Collegium Anatomicum | fot. Radomil / Wikipedia
Collegium Anatomicum | fot. Radomil / Wikipedia

Ewa Sumelka od lat pasjonuje się historią i nauką.

Sumelka przez lata pracowała w Katedrze i Zakładzie Histologii i embriologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Dziś jest na emeryturze, ale to nie oznacza, że nie kontynuuje poszerzania swojej wiedzy, co jest równocześnie jej pasją.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, w wieku 70 lat Sumelka obroniła doktorat na UMP. Napisała pracę doktorską "Zarys dziejów Collegium Anatomicum Uniwersytetu Poznańskiego w latach 1920-1939 - od sztuki do nauki". To dopełnienie książki, którą wydała w 2015 roku wraz z Maciejem Zablem, a która także traktowała o historii budynku Collegium Anatomicum.

Otwarcie przewodu doktorskiego nastąpiło 6 lat temu, a przez te 6 lat Sumelka zajmowała się nie tylko pisaniem pracy doktorskiej, ale też przygotowywała wiele publikacji naukowych, a nawet projektowała kostiumy do koncertu Pro Sinfoniki Filharmonii Poznańskiej.

W rozmowie z PAP Sumelka przyznała, że po uzyskaniu doktoratu zamierza już zakończyć karierę naukową, ale na pewno nie zakończy pracy naukowej. Ma wiele materiałów, które chce wykorzystać do pisania publikacji na temat historii nie tylko Collegium Anatomicum, ale też dawnego Collegium Chemicum. Nie osiada na laurach - prowadzi wykłady na uniwersytecie trzeciego wieku, organizuje warsztaty na Festiwalach Nauki i Sztuki.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.73 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro