Reklama

Autostrady zarządzane przez GDDKiA bezpłatne. Co z A2 w Wielkopolsce?

fot. Autostrada Wielkopolska
fot. Autostrada Wielkopolska

Zapowiedzi PiS były konkretne, ale w przypadku wielkopolskiego odcinka A2 niewiele z nich wynika.

Dzięki decyzji rządu PiS kierowcy samochodów osobowych oraz osoby poruszające się na motocyklach nie płacą już za przejazd odcinkami autostrad zarządzanymi przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Są to więc dwa odcinki: A4 Wrocław - Sośnica oraz A2 Stryków - Konin.

Zdecydowanie dłuższy odcinek A2 przebiegający przez nasze województwo to tak zwany odcinek koncesyjny - nie jest zarządzany przez GDDKiA, a przez Autostradę Wielkopolską. Ma 255 km i ciągnie się od Konina do Świecka, z czego stawki za przejazd pomiędzy Koninem i Nowym Tomyślem ustala koncesjonariusz, a na odcinku Nowy Tomyśl - Świecko państwo. Jak łatwo się domyślić, na odcinku państwowym jest zdecydowanie taniej. Nie jest to jednak jedyny koncesyjny odcinek w kraju. Podobnie jest na odcinku A4 Katowice - Kraków.

Jedynie do końca roku bezpłatny jest przejazd A1 na odcinku Toruń - Gdańsk. A co z A2 pod pieczą Autostrady Wielkopolskiej i A4 pod pieczą Stalexport? Jak zapowiedział na konferencji w maju minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, zniesienie opłat na tych trasach jest uzależnione od wynegocjowania z koncesjonariuszami stosownych warunków na jakich będzie można znieść odpłatność za przejazd. - Mamy nadzieję, że stanie się to w ciągu roku - powiedział.

TVN24 przyjrzało się ewentualnym postępom rządu w tej sprawie. Firma Stalexport pytana o sprawę zaznacza, że strona publiczna nie skontaktowała się z koncesjonariuszem w tej sprawie. Żadne rozmowy nie są prowadzone. Z takim samym komunikatem wychodzi Autostrada Wielkopolska - rozmowy w tej sprawie nie są prowadzone ze stroną publiczną.

Co planuje w tej sprawie nowy rząd? W rozmowie z TVN24 Stefan Krajewski z PSL przyznał, że nie powinno się zabierać tego, co zostało dane. Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy zauważył natomiast, że kluczowe jest przejrzenie finansów publicznych i wówczas podejmowanie decyzji w takich sprawach.

Przypomnijmy, że koncesyjny odcinek A2 przebiegający przez Wielkopolskę jest najdroższy w kraju.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
53.16 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro