Reklama
Reklama

Wnętrzności świni na ławkach w poznańskim liceum. Była kontrola Sanepidu

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Wokandapix / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Wokandapix / pixabay.com

Wnętrzności świni na lekcji biologii w poznańskim liceum. Była kontrola Sanepidu

Przypomnijmy. O sprawie informowaliśmy na łamach epoznan.pl, po publikacji Gazety Wyborczej. Pod koniec października w VI LO im. Paderewskiego w Poznaniu odbyła się lekcja biologii, podczas której uczniowie pracowali, wykorzystując wnętrzności świni. Wszystko działo się w sali lekcyjnej, a uczniowie we własnym zakresie mieli wyposażyć się w rękawiczki jednorazowe. Później w tej samej sali odbywały się kolejne zajęcia. Mięso miało leżeć na ławkach, które nie zostały później zdezynfekowane. Jak przekazywali uczniowie, wciąż towarzyszył im niemiły zapach. O sprawie powiadomiono Sanepid, którego pracownicy mieli sprawdzić nie tylko warunki w sali lekcyjnej, ale też, skąd pochodziło mięso. Do Sanepidu oficjalne pismo z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli wystosowała fundacja Varia Posnania.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

W rozmowie z Głosem Wielkopolskim dyrektor szkoły tłumaczył, że są to zajęcia, które odbywają się w przerwie, raz w roku i nie są obowiązkowe. Zapewniał też, że nauczycielka biologii zachowała wszelkie środki ostrożności.

Do sprawy wrócili dziś dziennikarze "Głosu". Jak przekazał sanepid, 9 oraz 15 listopada miała miejsce kontrola interwencyjna. "W trakcie oględzin pracowni biologicznej stwierdzono między innymi: brak zajęć z materiałem pochodzenia zwierzęcego, brak regulaminu w pracowni biologicznej oraz brak apteczki. Jednocześnie stwierdzono dostępność środków higieny osobistej, czyli rękawiczek jednorazowych oraz płynów dezynfekcyjnych rąk i powierzchni. Zapewniono również wentylację w pomieszczeniu klasowym oraz zachowano bieżącą czystość" - czytamy.

Przedstawiciele Sanepidu w rozmowie z dyrektorem zobowiązali go "do opracowania i nadzorowania regulaminu pracowni biologicznej".

Uczniowie i nauczyciele ze szkoły stanęli za biolożką murem, dając temu wyraz we wpisach w internecie. W oświadczeniu do zastępcy prezydenta napisali, że donos do Sanepidu opierał się na informacjach od osób, które w lekcji udziału nie brały. A tylko takie powinny się w sprawie wypowiadać. Dodali, że nieprzyjemnego zapachu nie czuli.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
31.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro