Reklama
Reklama

Pracownicy Volkswagena złapali za łopaty. "Plan był ambitny"

fot. Volkswagen Poznań
fot. Volkswagen Poznań

Zasadzili 30 tysięcy drzew. Takie mieli założenie na 30-lecie spółki.

Zakończyła się tegoroczna akcja pracowników Volkswagen Poznań związana z jubileuszem 30-lecia spółki. "Plan był bardzo ambitny i zakładał, że na trzydziestą rocznicę powstania fabryki, nasi pracownicy zasadzą 30 tysięcy drzew" - opowiada Monika Hajbowicz, kierownik Działu Ochrony Środowiska Volkswagen Poznań. "Wiosną tego roku zasadziliśmy 15 tysięcy drzew, teraz przyszła kolej na kolejne nasadzenia. I jak zwykle nasza załoga nie zawiodła. W każdej z tych akcji brało udział około 50 pracowników - wolontariuszy z VWP. Wśród nich byli też uczniowie naszych klas patronackich, a także uczniowie klasy 7c ze Szkoły Podstawowej nr 61 w Poznaniu" - dodaje.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Na początku listopada pracownicy Volkswagen Poznań udali się najpierw w okolice wsi Jezierce (gmina Pobiedziska). Z kolei 15 i 16 listopada akcja przeniosła się do Poznania. "Zasadziliśmy głównie dęby szypułkowe i krzewy w otulinie Poznania" - relacjonuje leśniczy Tomasz Keler z Nadleśnictwa Babki. "W tym miejscu wcześniej rosły m. in. brzozy, ale one wymierały. Ze względu na warunki, m. in. podłoże zdecydowaliśmy się właśnie na drzewa liściaste, które pochłaniają więcej dwutlenku węgla niż iglaste. Zwiększymy też bioróżnorodność" - tłumaczy.

Jak mówi Waldemar Stachnik, specjalista ds. ochrony powietrza z Volkswagen Poznań, który w podobnych akcjach bierze udział od 2014 roku - zasadzone wcześniej lasy są pielęgnowane przez pracowników firmy. I przypomina, że przed tegoroczną akcją wolontariusze z VWP zasadzili już około 100 tysięcy młodych drzew. Większość z nich tworzy las węglowy, czyli ekosystem leśny o zwiększonej pochłanialności dwutlenku węgla.

"Ochrona klimatu to priorytet dla Volkswagen Poznań"
- podkreśla Stefanie Hegels, prezeska Volkswagen Poznań. "Jako spółka podejmujemy szereg innych działań wpływających na znaczną redukcję emisji dwutlenku węgla, by osiągnąć neutralność z punktu widzenia emisji CO2. Wszystkie fabryki Volkswagen Poznań zasilane są w 100 proc. energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Z kolei w naszej Odlewni realizujemy wspólny projekt z firmą Veolia Energia Poznań. Dzięki niemu odzyskujemy ciepło, które zamiast do atmosfery trafia do naszych sąsiadów na Wildzie" - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
31.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro