Reklama
Reklama

Protestowali w poznańskiej katedrze przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji i zostali uniewinnieni przez sąd. Wyrok właśnie uchylono

fot. Screen z nagrania Stonewall
fot. Screen z nagrania Stonewall

To głośna sprawa, o której wielokrotnie pisaliśmy na epoznan.pl.

W marcu bieżącego roku poznański sąd uniewinnił 32 oskarżonych. Sędzia tłumaczyła, że owszem, przeszkodzili oni w odprawianiu mszy świętej, ale nie ze złośliwości. Wskazała, że ich zachowanie było motywowane wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, wobec którego chcieli zaprotestować. Sędzia mówiła, że wyrok trybunału godził w prawa kobiet, a kościelni hierarchowie go pochwalali. - Konstytucyjna zasada rozdziału Kościoła od państwa jest w Polsce nagminnie łamania - powiedziała cytowana przez Gazetę Wyborczą.

Teraz okazuje się, że sprawę ponownie będzie rozpatrywać Sąd Rejonowy. Sąd Okręgowy uchylił bowiem we wtorek nieprawomocny wyrok. Chodzi o 31 osób. W przypadku jednej osoby wyrok uchylono i postępowanie umorzono.

Przypomnijmy, że protestujący podczas mszy świętej weszli do kościoła i rozrzucili ulotki dotyczące aborcji. Krzyczeli też "mamy dość". Nie zabrakło transparentów, na których można było przeczytać m.in. że "katoliczki też potrzebują aborcji". Po odczytaniu ewangelii uczestnicy pojawili się pod ołtarzem. Sprawujący mszę kapłan poprosił zgromadzonych o spokój oraz zawiadomienie policji. Ostatecznie zakończył nabożeństwo. W katedrze wkrótce zjawili się policjanci, doszło do słownego sporu pomiędzy funkcjonariuszami i protestującymi. Po wylegitymowaniu uczestników protestu wypuszczono.

W grudniu 2021 roku uczestnicy, konkretnie 32 osoby, zasiedli na ławie oskarżonych. Prokuratura oskarżyła ich o złośliwe przeszkadzanie publicznemu wykonywaniu aktu religijnego. Groziło im za to do 2 lat więzienia. Żaden z oskarżonych nie przyznał się do winy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
15.5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
10.88 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro