Reklama

Od 125 lat po Poznaniu kursują tramwaje elektryczne. W ramach Katarzynek będzie jubileuszowa parada

fot. MPK Poznań
fot. MPK Poznań

Najbliższy weekend upłynie w Poznaniu pod znakiem komunikacji miejskiej i kolei.

Najpierw, w sobotę, odbędą się Katarzynki organizowane przez Poznański Klub Modelarzy Kolejowych. W Zespole Szkół Komunikacji będzie można zobaczyć makiety kolejowe, a nawet poczuć się jak maszynista. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

W niedzielę natomiast Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zaprasza na swoje tradycyjne Katarzynki. Zbiegną się z istotnym jubileuszem. - Wiosną, 125 lat temu, na torowiska w stolicy Wielkopolski wyjechał pierwszy tramwaj elektryczny. Przewoźnik - wówczas pod nazwą Posener Strassenbahn - otworzył tym samym nowy rozdział w historii poznańskiej komunikacji miejskiej. To wydarzenie, poprzedzone budową własnej elektrowni oraz montażem sieci trakcyjnej, trwale zmieniło oblicze publicznego transportu zbiorowego. Nastąpił szybki rozwój komunikacji miejskiej, co ułatwiło przemieszczanie się tysiącom osób - podaje przewoźnik.

Z okazji Katarzynek i jubileuszu przygotowano dużo atrakcji dla mieszkańców. - W ramach obchodów w dniu 26 listopada przewidujemy m.in. paradę tramwajów i prezentację historycznego taboru MPK Poznań, "naukę jazdy" tramwajem i autobusem miejskim, wycieczki do Centrali Nadzoru Ruchu - wymienia Krzysztof Dostatni, prezes MPK Poznań. - Zaplanowaliśmy wystawy, pokazy, a wspólnie z organizatorem publicznego transportu zbiorowego także okolicznościową kartę PEKA na okaziciela, na której znajdzie się obraz tramwaju typu I, uwieczniony niegdyś na pocztówce, która obecnie znajduje się w zbiorach Pana Sławomira Olejniczaka - dodaje. Kartę od poniedziałku można kupić w Punktach Obsługi Klienta ZTM.

Już wiadomo, że parada tramwajowa rozpocznie się w niedzielę o 11.00. - Tramwaje m.in.: typu I z wagonem doczepnym WD, KSW+ND, N+ND, Konstal 102N i 102Na, Duwag GT6, GT8 i GT8ZR pojadą trasą: Zwierzyniecka - Kraszewskiego - Dąbrowskiego - Roosevelta - rondo Kaponiera - Święty Marcin - Podgórna - Strzelecka - Królowej Jadwigi - Górna Wilda - 28 Czerwca 1956 roku - Pamiątkowa - Zajezdnia Madalińskiego.

Na Madalinie od 12.00 będzie można obejrzeć historyczne tramwaje i auta z kolekcji Automobilklubu Wielkopolski. - Zostanie tu utworzone stoisko Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych, będzie można zobaczyć również modele z klocków Lego Mateusza Wawrowskiego oraz obrazy Michała Wędziny.

Na terenie zajezdni przy Głogowskiej będzie można wziąć udział w nauce jazdy tramwajem. - Kursy będą realizowane Moderusem Beta w godzinach 11.00-17.00. Każda "lekcja" potrwa ok. 10 minut. Aby wziąć udział w zajęciach należy się najpierw zarejestrować. Będzie to można zrobić od środy, 22 listopada br., poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie KMPS - początek zapisów o godzinie 12.00 (otrzymane potwierdzenie należy okazać instruktorowi przy wejściu do tramwaju).

To tylko część atrakcji. Chętni będą mogli uczyć się prowadzić miejski autobus i zobaczyć prezentowane autobusy. Wszystkie szczegóły i pełny program TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
17.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro