ZKZL: gdzie powstaną kontenery socjalne?
W piątek Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych zaprezentował radnym propozycje lokalizacji kontenerów socjalnych. Mają to być miejsca przeznaczone dla wyjątkowo trudnych lokatorów.
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych chce rozwiązać problem z wyjątkowo uciążliwymi lokatorami. Przedstawiciele ZKZL zaproponowali przeniesienie ich do kontenerów socjalnych. "To będzie instrument windykacyjny dla tych najemców, którzy konsekwentnie nie płaca czynszu od wielu lat oraz dla tych, którzy unikają płacenia czynszu w lokalach socjalnych gdzie ten czynsz jest naprawdę niski." - tłumaczy Jarosław Pucek, dyrektor ZKZL.
W piątek ZKZL przedstawił radnym z Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej projekt lokalizacji kontenerów. Podczas objazdowego posiedzenia, wstępną akceptację zyskała lokalizacja przy ulicy Daszyńskiej w pobliżu osiedla socjalnego. Nowi lokatorzy nie mieliby mieszkać w domkach osiedlowych, ponieważ na to muszą sobie zasłużyć. "Kontenery dla dłużników, dla tych, którzy terroryzują innych mieszkańców są jak najbardziej wskazane, ale to jest pierwszy stopień mieszkania socjalnego. Mieszkanie na osiedlu socjalnym jest już ostatnim stopniem przeznaczonym dla osób, które się sprawdzili - twierdzi Michał Grześ, przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej.
Mieszkańcy poszczególnych osiedli, na których miałyby powstać kontenery, nie są z pomysłów ZKZL zadowoleni. Przy ul. Fortecznej na radnych czekali niezadowoleni z pomysłu zarządu mieszkańcy domów jednorodzinnych. Propozycja ulokowania tutaj uciążliwych lokatorów budzi wiele obaw i zastrzeżeń. Mieszkańcy boją się głównie o swoje bezpieczeństwo i deklarują, ze zaakceptują nowych lokatorów, tylko wtedy, gdy w pobliży powstanie komisariat policji.
W piątek światło dziennie ujrzał także pomysł radnego Michała Tomczaka. Jego zdaniem, należy też sprawdzić teren przy ul. Przedpole na Szczepankowie. Radny Tomczak zaproponował lokalizację w bezpośrednim sąsiedztwie schroniska dla bezdomnych.
ZKZL liczy na to, że akceptację radnych zyska kilka lokalizacji. Do pomysłu przyłączyło się również Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, które chce wybudować pięć kontenerów dla swoich dłużników.