Idą święta! W Poznaniu montują iluminacje, rusza rekordowe Betlejem
Jak zauważają miejscy urzędnicy, w tym roku wydarzenia w ramach Betlejem potrwają ponad 50 dni, a tym samym będzie to najdłuższy jarmark świąteczny w historii Poznania i jeden z najdłuższych w kraju. - Jako pierwszy swoje bramy otworzy jarmark na pl. Wolności. Inaugurację wydarzenia, które odbędzie się już w piątek, 17 listopada o godz. 19:00, uświetni mapping na Arkadii. Betlejem Poznańskie w centrum miasta potrwa do 7 stycznia - wyjaśnia magistrat.
Na placu Wolności po czterech latach pojawi się młyńskie koło. Będzie tam można skorzystać z karuzel z reniferami, weneckiej i Świątecznego Pociągu. Swoje produkty będzie oferować 60 wystawców z różnych stron świata. Jedną z niespodzianek będzie sklep z upominkami z motywem Harry'ego Pottera. - Jak co roku nie zabraknie też stoisk z jedzeniem. Po raz pierwszy na jarmark zawitają wyjątkowe przysmaki zza oceanu - amerykańskie corndogi. Organizatorzy zadbali także o obecność tradycyjnych smakołyków, cieszących się wciąż niesłabnącą popularnością.
Ale Betlejem na placu Wolności to nie tylko jarmark. To także program wydarzeń. Wśród nich spotkanie z prawdziwym świętym Mikołajem z Laponii, które odbędzie się 11 grudnia. - Jarmark na pl. Wolności będzie czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 11:00-21:00, z wyjątkiem 24 grudnia (nieczynne) oraz 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia (krótsze godziny otwarcia - od 13:00 do 21:00).
Dzień po otwarciu jarmarku na placu Wolności, w swoje progi zaprosi jarmark na terenie MTP. I tutaj można będzie skorzystać z młyńskiego koła, a także lodowiska i wielu innych atrakcji. Ta odsłona Betlejem potrwa do 22 grudnia. W poniedziałki jarmark będzie nieczynny.
Szczegóły wydarzeń z dwóch lokalizacji można znaleźć TUTAJ i TUTAJ.
Ale to wciąż nie wszystko. W dniach 8 - 10 grudnia odbędzie się 17. edycja POznań Ice Festiwal. Tym razem rzeźby będą powstawać w zupełnie nowej lokalizacji - na ulicy Święty Marcin, tuż pod Alfami. Udział w rywalizacji weźmie 24 artystów z 9 krajów.
Tymczasem już trwa montaż świątecznych iluminacji i dekoracji w mieście. Ma się zakończyć do 1 grudnia. - Na ulicach znajdą się elementy świetlne nawiązujące do legend: o poznańskich koziołkach, o rogalach świętomarcińskich, o krawcu z Chwaliszewa, o królu kruków oraz o pustelniku z Muszej Góry. W sąsiedztwie każdej iluminacji znaleźć będzie można kod QR, umożliwiający zapoznanie z daną legendą.
- W tym roku na Śródce ponownie będziemy mogli podziwiać piękną, przestrzenną instalację świetlną podkreślającą i wzbogacającą znany śródecki mural. Oświetlony zostanie także most Biskupa Jordana, Ostrów Tumski, a także śródmiejskie ulice i place: pl. Mickiewicza, pl. Cyryla Ratajskiego. Na pl. Kolegiackim stanie instalacja przestrzenna nawiązująca do kolegiaty św. Marii Magdaleny. Ozdoby na latarniach pojawią się na uliczkach wokół Starego Rynku, na moście Teatralnym oraz ul. św. Marcin i Chwaliszewo. Świąteczne choinki, podkreślające handlowy charakter tych miejsc, staną na rynkach: Jeżyckim, Wildeckim, Wielkopolskim, Łazarskim i Bernardyńskim. Świąteczne światełka będą zdobiły Poznań do 2 lutego. Z kolei miejska choinka pojawi się na placu Kolegiackim - informują urzędnicy.
Najpopularniejsze komentarze