Reklama

"Operowe Oscary". Wielki sukces poznańskiego teatru

fot. Łukasz Kędziora
fot. Łukasz Kędziora

Spektakl Teatru Wielkiego w Poznaniu "Jawnuta" Stanisława Moniuszki w reżyserii Ilarii Lanzino został nagrodzony przez jury International Opera Awards w kategorii "dzieło odkryte na nowo".

Laureatów tego prestiżowego konkursu poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się 9 listopada w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Jak wskazano, International Opera Awards - to jak "Operowe Oskary".

"Jawnuta" to nie tylko opowieść o trudnej miłości na przekór uprzedzeniom i stereotypom. To również niezwykła lekcja tolerancji oraz pamięci o tragicznej historii Romów w czasie II wojny światowej. Odważna, zaskakująca inscenizacja z udziałem solistów i zespołów Teatru Wielkiego w Poznaniu pod dyrekcją Rafała Kłoczko, do współtworzenia której włoska reżyserka zaprosiła również artystów romskich ze słynnej, muzycznej dynastii Czurejów, zachwyciła i poruszyła publiczność. Dzięki platformie OperaVision "Jawnutę" mieli możliwość obejrzeć widzowie z różnych zakątków świata - informuje Anna Czajkowska-Zimnicka z Teatru Wielkiego.

Jak podkreślono, International Opera Awards w kategorii "dzieło odkryte na nowo" to dla Teatru Wielkiego w Poznaniu wielkie wyróżnienie. "To też i inspiracja, by dalej wpisywać się swoją działalnością w nurt współczesnego teatru operowego, w którym nie tylko doświadczamy piękna, ale też stawiamy pytania i poprzez sztukę szukamy na nie odpowiedzi" - dodaje Anna Czajkowska-Zimnicka.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
7℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
53.30 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro