Reklama
Reklama

42 mln zł dla Biblioteki Raczyńskich

Biblioteka Raczyńskich otrzyma 42 miliony złotych dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski podpisał w środę umowę z biblioteką.

Poznański projekt rozbudowy biblioteki okazał się najlepszy ze wszystkich wniosków, które wpłynęły na ministerialny konkurs. Oznacza to, że już w 2011 roku Biblioteka Raczyńskich znacznie zmieni swój wygląd. W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Biblioteka Raczyńskich otrzyma 42 miliony złotych dofinansowania. "Projekt nie tylko jakościowo i merytorycznie jest dobrze zbudowany - argumentuje decyzję Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - ale także to, co zaproponował Pan Dyrektor i cały zespół kadry kierowniczej odpowiedzialny także za inwestycje, bardzo dobrze wygląda z punktu widzenia realizacji projektu."


Dzięki rozbudowie, biblioteka przy Placu Wolności zupełnie zmieni swój wygląd. Jej powierzchnia wyniesie 11 tysięcy metrów kwadratowych a główny gmach przekształci się w salon kulturalny. Dla czytelników, zmiany oznaczają przede wszystkim łatwiejszy dostęp do zbiorów, nawet tych unikatowych. "Będą to odpowiednie warunki dla zbiorów specjalnych. - tłumaczy Wojciech Spaleniak, dyrektor Biblioteki Raczyńskich - My mamy prawdziwe skarby piśmiennictwa polskiego i europejskiego, poczynając os średniowiecza aż po wiem XIX. To się znajdzie wreszcie we właściwych warunkach"

Projekt modernizacji Biblioteki był projektem najdroższym. Koszt całkowity to 106 milionów złotych. 40% tej kwoty pokryje Unia Europejska, natomiast resztę sfinansuje miasto.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
8.81 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro