Reklama

Przez bezmyślność ludzi groźny rak opanował poznańskie stawy. "To populacja największa w kraju"

fot. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
fot. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Tylko w tym roku odłowiono ponad 1000 sztuk.

Od kilku miesięcy informowaliśmy na epoznan.pl o akcji odławiania raków luizjańskich ze stawów na poznańskiej Dębinie. To gatunek inwazyjny, który zagraża naszej florze i faunie. Okazuje się, że była to największa akcja odłowienia raków w Polsce. W tym roku na Dębinie odłowiono ich ponad 1000. Były to raki dwóch gatunków - raki luizjańskie oraz pręgowate Faxonius limosus.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Urząd Miasta Poznania przyjmuje zgłoszenia na 4-miesięczne płatne staże. Aplikuj do 18 lutego!
REKLAMA

- Rak luizjański zdecydowanie dominował. Zwierzęta łowiono ręcznie tzw. metodą na upatrzonego oraz za pomocą pułapek, jednak pierwsza metoda okazała się skuteczniejsza - tłumaczy dr inż. Mikołaj Kaczmarski. - Działania prowadzono zarówno w stawach Borusa, Dębowym i Grundela, jak i w stawie Słonecznym, który częściowo położony jest już poza obszarem chronionym na terenie ujęcia wody.

Raki nie są jedynymi gatunkami inwazyjnymi, które przez człowieka zamieszkały na Dębinie. - Dwa lata temu na tym terenie przeprowadzono odłowy porzuconych żółwi ozdobnych Trachemys scripta. Pomimo bardzo skutecznych odłowów raków luizjańskich działania zaradcze będą musiały zostać powtórzone w kolejnych latach. Czeka nas także sprawdzenie, czy raki nie przedostały się na teren zbiorników infiltracyjnych na ujęciu wody. Musimy także oszacować dotychczasowe straty, które w wyniku obecności raków odniosły populacje gatunków chronionych. To obok kontynuacji odłowów, najważniejsze zadanie na kolejny rok - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

5℃
-2℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
45.90 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro