Reklama

Koczują w namiotach nawet zimą. Pracownicy socjalni ruszyli z wizytą do bezdomnych

fot. Miasto Poznań
fot. Miasto Poznań

W Poznaniu zidentyfikowano aż 130 takich miejsc. Żyje w nich około 150 osób w kryzysie bezdomności.

Robi się coraz chłodniej, nieuchronnie zbliżają się mroźne noce, dlatego pracownicy socjalni ruszyli na pomoc bezdomnym. Będą częściej wizytować koczowiska i namioty.

Przez cały rok są one regularnie monitorowane przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Jesienią i zimą będą częściej wizytowane - deklaruje Miasto Poznań.

Wspólna akcja pracowników socjalnych, strażników miejskich, policjantów i streetworkerów z organizacji pozarządowych tradycyjnie rozpoczyna się w listopadzie - powiedziała Anna Zając-Domżał, zastępczyni dyrektora MOPR w Poznaniu.

Od 2 listopada w ramach programu "Mobilny Punkt Wsparcia", finansowanego przez Miasto, przy ulicy Dworcowej 1, na wysokości Dworca Letniego, wydawane są posiłki. Potrzebujący mogą tutaj uzyskać porady socjalne, otrzymać środki ochrony osobistej i higieny oraz ciepłą odzież. Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach 17-19.

Dodatkowo w poniedziałki, środy i piątki można tutaj otrzymać pomoc przedmedyczną, którą zapewnia obsada ambulansu Fundacji Akceptacja. Program "Mobilny Punkt Wsparcia" realizują stowarzyszenia - Pogotowie Społeczne i Dom Pomocna Dłoń. Mobilny ambulans posiada także Caritas. Przez cały rok, zazwyczaj raz w tygodniu, pojawia się on przy ogrzewalni lub jednej z jadłodajni - informuje Miasto Poznań.

Pracownicy socjalni będą na bieżąco informować bezdomnych, z jakich form pomocy mogą skorzystać. Poznańskie schroniska dysponują ponad 300 miejscami, w tym 30 z usługami opiekuńczymi. Kilkadziesiąt osób znajdzie schronienie w ogrzewalni przy ul. Krańcowej oraz noclegowni przy ul. Borówki.

Przypominamy listę jadłodzielni dla potrzebujących:

Prowadzą je urszulanki, albertynki, franciszkanki i elżbietanki. Każdego dnia siostry wydają około 800 posiłków.

Jadłodajnie prowadzone przez zgromadzenia sióstr zakonnych wydają bezpłatne posiłki w następujących godzinach:

ul. Ściegiennego 133: poniedziałek - piątek w godz. 10-12; sobota w godz. 10-11.30; wydawanie kanapek poniedziałek - piątek o godz. 17.30

ul. Taczaka 7: poniedziałek - sobota w godz. 10-11.30 oraz w godz. 15.30-16.15

ul. Niegolewskich 23; poniedziałek - sobota w godz. 11-12

ul. Łąkowa 4; poniedziałek - sobota w godz. 10-12.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
13℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
10.47 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro