Reklama
Reklama

Bogdanka w końcu przestanie wylewać? Miasto szykuje się do dużej inwestycji

fot. PIM
fot. PIM

Zła informacja jest taka, że nie wiadomo, kiedy prace miałyby się odbyć.

O tym, że Bogdanka wylewa przy każdej większej ulewie, piszemy na epoznan.pl regularnie. Niestety, ale skutki wylewania niewielkiego cieku są opłakane - chociażby dla placu zabaw zlokalizowanego w parku im. Wodziczki. Ten bywa zalewany często, a woda z tego terenu schodzi tygodniami uniemożliwiając korzystanie z urządzenim starszym i młodszym. O tym problemie także pisaliśmy na naszym portalu wielokrotnie.

Jak podaje branżowy portal inzynieria.com, sytuacja w tym miejscu może się zmienić. Poznań przygotowuje się bowiem do budowy nowego kolektora Bogdanki. Całość ma się odbyć w technologii bezwykopowej, by nie powodować dużych utrudnień i uniknąć kolizji z istniejącymi sieciami podziemnymi.

Projektem zajmują się Poznańskie Inwestycje Miejskie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w przyszłym roku planowane jest uzyskanie pozwolenia na budowę, opracowanie aktualizacji projektu wykonawczego oraz wykonanie specyfikacji technicznych i kosztorysów. Dokumentacja ma być gotowa maksymalnie na koniec przyszłego roku.

- Na nowy kolektor - oprócz systemu rur - złożą się również komory, urządzenia podczyszczające ścieki deszczowe, kanalizacja kablowa na potrzeby monitoringu oraz wylot do rzeki Warty - podają PIM. - Zaplanowano, że rurociąg o długości prawie 1500 m i średnicy 2,4 m będzie przebiegał od zbiornika retencyjnego Bogdanki przy ul. Pułaskiego wzdłuż ul. Przepadek, przez tereny zielone przewidziane pod usługi sportowe, a dalej w pasie al. Armii Poznań do skrzyżowania ul. Szelągowskiej i ul. Garbary z wylotem do Warty. Trasę kolektora przewidziano na działkach ogólnodostępnych: w pasach drogowych, pod jezdniami dróg i ulic, pod chodnikami oraz terenami zielonym - dodają.

Przygotowanie dokumentacji nie oznacza, że inwestycja zostanie szybko przeprowadzona. Wszystko zależy od środków finansowych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
25.91 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro