Reklama
Reklama

Studenci dostaną wyższe stypendia

fot. Policja
fot. Policja

Poznańskie uczelnie dostały prawie 30 milionów złotych na stypendia dla studentów Wydziału Matematyki i Informatyki oraz Chemii. Program kierunków zamawianych ma zwiększyć liczbę studentów na wydziałach przygotowujących specjalistów na rynek pracy.

Według badań ekspertów w ciągu kilku lat w Polsce będzie brakować nawet kilkadziesiąt tysięcy absolwentów ścisłych kierunków. Najbardziej pożądanymi osobami obecnie na rynku pracy są absolwenci informatyki i matematyki.

Dlatego Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego już po raz drugi zorganizowało konkurs tzw. kierunków zamawianych. Chodzi o to, by zachęcić do studiowania na kierunkach technicznych, matematycznych i informatycznych i zwiększyć tym samym liczbę studentów. W tegorocznym konkursie rozdysponowano aż 380 mln zł. Na pierwszym miejscu znalazł się Poznań. Ponad 14 mln złotych dostanie Wydział Mechaniki i Informatyki. Na drugim uplasował się Uniwersytet Szczeciński a na trzecim znowu UAM, tym razem Wydział Chemii, który otrzyma ponad 15 mln zł.

Na tych wydziałach zwiększy się pule przeznaczane na stypendia. Oznacza to, że zdecydowana większa liczba osób będzie miała przyznawane dofinansowania, których wysokość też wzrośnie. Sami studenci przyznają, że pomysł zachęcania poprzez stypendia jest dobry. Ponadto, w ramach programu uczelnia będą mogły np. zorganizować dodatkowe zajęcia dydaktyczne oraz praktyki zawodowe.

W zeszłym roku program "Zamawianie kształcenia" realizowało 46 uczelni. W tym roku ocenę pozytywna otrzymało aż 59 projektów. W sumie uczelnie dostaną 380 mln zł, a nie jak początkowo zakładano 200 mln. Dzięki tym pieniądzom na kierunkach ścisłych będzie o 10% studentów więcej.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
8℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
12.83 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro