Reklama

Poznań z najtańszymi pogrzebami wśród dużych miast. Ile trzeba zapłacić za uroczystość?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. panyawat auitpol / unsplash.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. panyawat auitpol / unsplash.com

Zestawienie przygotował serwis rankomat.pl.

Jak wynika z ustaleń ekspertów serwisu, obecnie koszt wyprawienia skromnego pogrzebu to od 8300 do nawet 10 400 złotych w zależności od miasta w Polsce, w którym chowamy zmarłego. Cena obejmuje skromną uroczystość i zakup najtańszego nagrobka. Co istotne, nie uwzględniono w cenie opłat związanych z rezerwacją miejsca na cmentarzu i np. organizacji uroczystości religijnej. Porównano dane z 50 zakładów pogrzebowych w największych polskich miastach.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Okazuje się, że to Poznań jest najtańszym miastem wśród porównywanych metropolii. Skromny pogrzeb kosztuje w naszym mieście 8300 złotych. Kolejne są Gdańsk (9400 zł) i Rzeszów (9450 zł). Najdrożej jest natomiast w Warszawie (10 400 zł), Krakowie (10 360 zł) i Wrocławiu (10 350 zł).

- Z naszej sondy wśród zakładów pogrzebowych wynika, że wydatki związane ze skromnym pogrzebem poszły w górę o ok. 20%. Jeszcze dwa-trzy lata temu organizacja pogrzebu kosztowała 7-8 tys. zł. Obecnie jest to wydatek przekraczający 10 tys. zł. Wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zasiłek pogrzebowy w wysokości 4 tys. zł starczy tylko na pokrycie podstawowych wydatków. Jego wysokość nie była zmieniana od 12 lat - mówi Ewelina Ratajczak, ekspert rankomat.pl.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
8.65 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro