Reklama

Nowa roślinność pojawi się na poznańskich ulicach. Koszt prac to niemal 1,5 mln zł

fot. ZDM Poznań
fot. ZDM Poznań

Drzewa, krzewy, byliny, ozdobne trawy i rośliny cebulowe zostaną posadzone w nadchodzących tygodniach przy poznańskich ulicach.

Późna jesień to najlepszy czas w roku, poza wiosną, do sadzenia zieleni przy ulicach. "W pierwszej połowie tego roku posadziliśmy blisko 240 drzew i 3 700 sztuk krzewów i bylin. Nowe nasadzenia pojawiły się m.in. na ul. Stablewskiego, Wyspiańskiego, Grobla czy Krzyżowej. Teraz prace ogrodnicze będą prowadzone zarówno w śródmieściu jak i dzielnicach peryferyjnych. Część z nich skoordynowana jest z remontami chodników i towarzyszącymi im odbrukami nawierzchni"- wyjaśnia Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta.

Tak jest na ul. Jarochowskiego, na odcinku od ul. Hetmańskiej do ul. Winklera. Oprócz wyremontowanego chodnika mieszkańcy zyskają w tym roku również 14 platanów i ponad 4 000 sztuk roślin. Podobnie będzie na ul. Filipińskiej (przed szkołą katedralną), Lodowej (odcinek od rynku Łazarskiego do ul. Załęże) i Prusa (od ul. Słowackiego do ul. Sienkiewicza). Utwardzone, nieużywane przestrzenie zostaną zamienione w pasy zieleni obsadzone m.in. krzewami róż, bylinami, ozdobnymi trawami i roślinami cebulowymi.

Jak wskazano, nasadzenia obejmą jeszcze ul. Grobla - przy budynku gazowni dosadzonych zostanie 6 klonów polnych oraz nowy odcinek ul. św. Wawrzyńca - tam, po południowej stronie ulicy, posadzonych będzie 28 kasztanowców czerwonych. Zieleni przybędzie również na ul. Słowackiego, gdzie trwa obecnie remont nawierzchni.

"Z ważnej roli zieleni w mieście zdają sobie sprawę mieszkańcy. Chętnie oddają swój głos na "zielone projekty" zgłaszane do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego" - podkreśla Piotr Libicki, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich. "Także w tym roku realizujemy kilka zwycięskich zadań w ramach projektu Zielone Fyrtel" - dodaje.

"Dzięki głosom mieszkańców drzewa i zieleń niska zostaną posadzone przy skrzyżowaniu ul. Browarnej i Leszka oraz na ul. Arkońskiej. Podobnie będzie przy skrzyżowaniu ul. Krzesiny i Pabianickiej oraz na pobliskim rondzie Krzesiny. Aż 37 drzew zasadzonych zostanie w rejonie ronda Mycielskich, a prawie 90 sztuk wzdłuż ul. Spławie. Nowe drzewa, krzewy i byliny będą również na ul. Szarotkowej. Zieleń niska (m.in. róże, lilaki, irga, szałwia i hiacynty) ozdobi przestrzeń przed Przedszkolem nr 78 przy ul. Nadolnik" - zapowiada Agata Kaniewska, rzecznik ZDM.

"Lipy i klony polne, łącznie 25 sztuk, przybędą także na ul. Wołyńskiej (odcinek od ul. Wojska Polskiego do ul. Szydłowskiej) i Poszwińskiego (odcinek od ul. Zawadzkiej do ul. Literackiej). Pojedyncze nasadzenia planowane są jeszcze na wybranych ulicach" - dodaje.

Łącznie planowane jest posadzenie niemal 250 drzew i 20 tysięcy sztuk krzewów, bylin i roślin cebulowych. Koszt prac to prawie 1,5 miliona złotych.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
29.12 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro