Reklama

Parkingi buforowe w Poznaniu. Które najistotniejsze dla kierowców, a które omijają szerokim łukiem?

fot. archiwum
fot. archiwum

O dane poprosił radny Andrzej Rataj.

Radny wystąpił w tej sprawie z interpelacją do prezydenta Poznania. - Parkingi buforowe typu Park&Ride i Park&Go zlokalizowane są w różnych częściach Poznania i przeznaczone są dla osób, które do naszego miasta przybywają przede wszystkim z okolicznych gmin, po czym do śródmieścia dojeżdżają komunikacją publiczną, a także dla osób, które do śródmieścia przybywają przede wszystkim z okolicznych gmin i peryferyjnych części naszego miasta, po czym po śródmieściu przemieszczają się pieszo. Parkingi buforowe są niezbędnym elementem funkcjonowania tak dużego organizmu miejskiego, jak Poznań, który ma wokół siebie dynamicznie rozwijające się gminy powiatu poznańskiego, będącego największym w kraju powiatem ziemskim pod względem liczby mieszkańców - zauważa. Radny poprosił o odpowiedzi na pytania jaka jest ogólna ocena systemu, a także o popularność i znaczenie parkingów.

W odpowiedzi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania wyjaśnia, że parkingi Park&Go są pod pieczą Zarządu Dróg Miejskich i uzupełniają strefę płatnego parkowania. Stawki na nich są skorelowane ze stawkami z SPP, by zachęcić kierowców do ich używania. Za Park&Ride odpowiada natomiast Zarząd Transportu Miejskiego. - W ocenie ZTM system ten działa prawidłowo, jest przejrzysty i powoduje, że korzystają z nich faktycznie osoby, które decydują się na zmianę środka transportu na komunikację zbiorową - dodaje Wiśniewski.

Które parkingi są najbardziej znaczące dla systemu? - W ocenie ZDM, kluczowym dla tego systemu jest parking Park&Go Stare Miasto-Chwaliszewo. Natomiast w przypadku parkingów Park&Ride, ZTM zdecydowanie największe zapełnienia odnotowuje na parkingach przy ul. Szymanowskiego i Św. Michała.

Które parkingi są wykorzystywane w najmniejszym stopniu? - Z obserwacji ZDM wynika, że najmniej efektywnym parkingiem jest parking Park&Go Cytadela, zlokalizowany przy ul. Pułaskiego. Z kolei ZTM wskazuje na najmniejsze zapełnienia na parkingu Park&Ride przy ul. Biskupińskiej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami burzowa środa!
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
8.64 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro