Reklama

Kostki na Starym Rynku wciąż przybywa. "Widać postępy"

fot. PIM
fot. PIM

Mieszkańcy i turyści będą mogli poruszać się po niej późną jesienią.

Obecnie do ich dyspozycji są nowe chodniki wokół płyty, a także ulice: Wroniecka, Żydowska, Woźna, Wrocławska i Franciszkańska. "Aktualnie wykonawca inwestycji koncentruje się na pracach brukarskich na starorynkowej płycie, coraz większe postępy widać też na przylegających ulicach. Do tej pory wykonano ponad połowę wszystkich planowanych nawierzchni. Równolegle trwają także pozostałe prace, przykładowo w ostatnich dniach rozpoczął się montaż słupów pod nowe oświetlenie" - mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Jak dziś przekazano, układanie kostki na płycie rynku rozpoczęło się od strony południowej i to tam, a także w części zachodniej, prace są najbardziej zaawansowane. Nowa nawierzchnia została ułożona na całej powierzchni pomiędzy fontannami Apolla i Neptuna oraz między fontannami Neptuna a Marsa. Przybywa też kostki w pozostałych częściach płyty Starego Rynku - przy domkach budniczych w pierzei wschodniej oraz między ulicami Rynkową a Wroniecką na północnej części. "Kamienna kostka jest sukcesywnie układana w miejscach, gdzie gotowa jest konstrukcja pod nową nawierzchnię (obecnie to ok. 70 proc. całego zakresu inwestycji). Aktualnie korytowanie oraz wykonywanie konstrukcji podbudowy prowadzone jest na narożniku przy ul. Paderewskiego" - przekazują przedstawiciele PIM.

Ponadto w bloku śródrynkowym wykorzystane zostaną też najlepszej jakości kostki pochodzące z demontażu poprzedniej nawierzchni.

"W dalszym ciągu piesi poruszają się nowymi chodnikami wokół płyty Starego Rynku, które zostały wykonane w pierwszej kolejności. Coraz bardziej zaawansowane są także prace na ulicach przylegających do starorynkowej płyty. Na ul. Wronieckiej przechodnie poruszają się już po granitowej kostce. Na ul. Żydowskiej wykorzystany został materiał historyczny. Gotowy jest także odcinek ul. Woźnej wchodzący w zakres inwestycji, trwają jeszcze prace brukarskie na ulicach Wodnej i Świętosławskiej. Na południu udostępniony został przebudowany fragment ul. Wrocławskiej, a na zachodzie - Franciszkańskiej" - dodają przedstawiciele PIM.

Poza pracami brukarskimi wykonawca zajmuje się m.in. montażem słupów pod nowe oświetlenie. Wśród innych realizowanych aktualnie robót wymieniono kontynuację montażu gniazd do parasoli dla ogródków gastronomicznych, prowadzone są również prace związane z wyspami zieleni.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
18.29 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro