Reklama

Prestiżowy poznański konkurs został wydarzeniem roku. "To jedna z najcenniejszych marek kulturalnych naszego miasta"

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Poznański 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego otrzymał nagrodę Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Wydarzenie Roku.

Koryfeusz Muzyki Polskiej to wyróżnienie polskiego środowiska muzycznego przyznawane od 2011 roku w czterech kategoriach: Odkrycie, Osobowość, Wydarzenie Roku oraz Nagroda Honorowa. Organizatorem konkursu jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. 16. edycja organizowanego w Poznaniu konkursu skrzypcowego zdobyła uznanie za "najwyższy poziom organizacji jednego z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów na świecie, z udziałem ponad dwustu muzyków z trzydziestu krajów".

"Szczególne podziękowania należą się tym, bez których wsparcia nie udałoby się nam zorganizować tego wydarzenia - Miastu Poznań, które jak nikt rozumie, że organizacja tego Konkursu to maraton, a nie sprint, więc wspiera nas przez te wszystkie lata na co dzień, również w realizacji innych projektów" - komentowała nagrodę Karolina Kaźmierczak, dyrektorka Konkursu Wieniawskiego. "Dokładnie rok temu, 23 października, na estradzie Filharmonii Narodowej zamykaliśmy 16. edycję Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, a już za 3 lata zapraszamy do Poznania, do Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, i śledzenia kolejnej, 17. edycji. Liczę na to, że przy takim wsparciu i z pomocą tych wszystkich niezwykłych ludzi będziemy mogli zapewnić konkursowej publiczności jeszcze więcej emocji i wrażeń" - dodała podczas gali, która odbyła się w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

"Laureatem Koryfeusza w kategorii Odkrycie Roku został najwyżej sklasyfikowany polski uczestnik poznańskiego konkursu Wojciech Niedziółka. Wyróżnienie to zostało mu przyznane głosami publiczności" - informują przedstawiciele magistratu.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego po raz pierwszy został zorganizowany w 1935 roku. Dziś jest najstarszym istniejącym i jednym z najbardziej prestiżowych tego typu konkursów na świecie. Od 1952 roku odbywa się w Poznaniu, a pieczę nad nim sprawuje Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego.

"Serdecznie gratuluję Towarzystwu im. Henryka Wieniawskiego nie tylko nagrody, ale i uzasadnienia, podkreślającego szczególne umiejętności organizacyjne jego całego zespołu. Konkursy Wieniawskiego to jedna z najcenniejszych marek kulturalnych naszego miasta, znana i ceniona praktycznie na całym świecie. Symbolizuje zarówno naszą dbałość o sztukę wysoką, jak i o naszą politykę stwarzania w Poznaniu okazji do rozwoju młodych talentów w każdej dziedzinie życia" - mówi Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
7℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
53.16 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro