Reklama

Wzmożony ruch i sporo zmian na poznańskich ulicach. Już od weekendu

fot. ZDM Poznań
fot. ZDM Poznań

Jak co roku w pobliżu poznańskich cmentarzy wprowadzone będą zmiany w organizacji ruchu - mają one ułatwić dojazd do nekropolii i zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i pieszych.

Jak zapowiedziano, przez cały okres Wszystkich Świętych przy poznańskich cmentarzach nad bezpieczeństwem i porządkiem będą czuwać funkcjonariusze policji, straży miejskiej i Nadzoru Ruchu MPK. W miejscach newralgicznych na wniosek policji wprowadzane mogą być dodatkowe zmiany organizacji ruchu.

Aż do 5 listopada obowiązywać będą ograniczenia prędkości do 30 km/h na ulicach: Cmentarnej, Owczej, Grunwaldzkiej, Warszawskiej, Gnieźnieńskiej, Arciszewskiego i Ściegiennego, Szpitalnej i Nowina, Lutyckiej (od ul. Dojazd do Podolańskiej) oraz Morasko (na wysokości cmentarza).

"Część zmian przy głównych poznańskich nekropoliach zostanie wprowadzona już w weekend 28-29 października, pozostałe wprowadzane będą w kolejnych dniach i potrwają nawet do 5 listopada. Największe ułatwienia dojazdu i parkowania zaplanowano na środę, 1 listopada" - zapowiada Agata Kaniewska, rzecznik ZDM.
Oto one:

Na Junikowie ul. Chryzantemowa będzie jednokierunkowa od ul. Malwowej do ul. Owczej od 28.10 do 5.11 (zachowano dwa kierunki ruchu na jej początkowym odcinku od ul. Malwowej). 1 listopada ul. Złotowska będzie jednokierunkowa od ul. Owczej do Bukowskiej, a ul. Wieruszowska jednokierunkowa od ul. Grunwaldzkiej do ul. Junikowskiej. Ul. Cmentarna i Owcza będą tego dnia jednokierunkowe od ul. Grunwaldzkiej do Złotowskiej. Jeden kierunek na ul. Cmentarnej i Owczej może być wprowadzany także w inne dni przed i po 1.11 na wniosek policji.

Jak zapowiedziano, 1 listopada dodatkowe miejsca parkingowe dostępne będą na lewych pasach ul. Grunwaldzkiej (od pętli "Junikowo" do ul. Cmentarnej, na prawym pasie ul. Grunwaldzkiej (od ul. Cmentarnej do Ścinawskiej w stronę centrum) i na ul. Wieruszowskiej (od Grunwaldzkiej do posesji nr 10).

Na Miłostowie ul. Warszawska będzie zwężona w obu kierunkach od 28.10 do 1.11 oraz w dniach 4-5.11, aby umożliwić parkowanie. Miejsca parkingowe dostępne będą w tych dniach na lewych pasach ul. Warszawskiej od ul. Mogileńskiej do węzła Antoninek (w obu kierunkach). W tym samym czasie przy wjeździe na cmentarz obowiązywać będą ograniczenia ruchu pojazdów i parkowania, a od 28.10 do 1.11 przy wejściu na cmentarz funkcjonować będzie, w ciągu dnia pod nadzorem policji, przejście dla pieszych przez obie jezdnie. Od 28.10 do 5.11 na ul. Warszawskiej obowiązywać będzie zakaz ruchu pojazdów ciężarowych w stronę miasta.

"Ul. Gnieźnieńska w dniach 28-29.10 będzie jednokierunkowa od zakładów "Nivea" do ul. Bałtyckiej i niedostępna na tym odcinku dla pojazdów ciężarowych, a 1.11 jednokierunkowa na całym odcinku od ul. Gdyńskiej do ul. Bałtyckiej i niedostępna dla pojazdów ciężarowych. Na lewym pasie ul. Gnieźnieńskiej dostępne będą miejsca parkingowe: w dniach 28-29.10 od zakładów "Nivea" do ul. Bałtyckiej, a w dniu 1.11 od ul. Gdyńskiej do Bałtyckiej. Od 2.11 nie przewiduje się zmian organizacji ruchu i parkowania na ul. Gnieźnieńskiej" - zapowiada rzeczniczka.

Na Górczynie na ul. Arciszewskiego obowiązywać będzie zakaz ruchu pojazdów ciężarowych: w dniach 28-29.10 i 1.11 od ul. Hetmańskiej do Ściegiennego, a w dniach 30-31.10, 2.11 i 4-5.11 od ul. Palacza do Ściegiennego, a ulica będzie zwężona w obu kierunkach do jednego pasa, by umożliwić parkowanie. Na zwężonych odcinkach ul. Arciszewskiego będzie można parkować w pasie rozdziału (zakaz parkowania dotyczy pasa rozdziału na ul. Ściegiennego).

Miejsca postojowe przy Cmentarzu Górczyńskim w dniach od 28.10 do 1.11 dostępne będą tylko dla osób z niepełnosprawnościami, a przy wejściu na cmentarz można będzie zatrzymać się maksymalnie na 1 minutę w celu wysadzenia lub zabrania pasażera. W dniu 1.11 od rana do wieczora ul. Kordeckiego będzie jednokierunkowa od ul. Albańskiej do ul. Węglowej.

Na ul. Lutyckiej w dniach 28-29.10, 1.11 oraz 4-5.11 obowiązywać będzie zakaz ruchu pojazdów ciężarowych, a 1.11 na odcinku od ul. Dojazd do ul. Podolańskiej wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu; objazd w przeciwną stronę poprowadzi ul. Podolańską, Wojska Polskiego i Witosa, a z ul. Szczawnickiej w ul. Lutycką będzie można skręcić tylko w prawo. Przez cały okres od 28.10 do 5.11 możliwe będzie parkowanie na ul. Lutyckiej (od ul. Szczawnickiej do ul. Dojazd) i na poboczu ul. Szczawnickiej w rejonie cmentarza.

Na ul. Morasko przez cały okres świąteczny dopuszczone będzie parkowanie na poboczu.
Ul. Wiśniowa od 28.10 do 1.11 będzie jednokierunkowa od ul. Bluszczowej do ul. Wspólnej.
Ul. św. Antoniego i Minikowo będą jednokierunkowe od ul. Książęcej do ronda Minikowo, co umożliwi parkowanie na lewym pasie (w dniach 28-29.10 w godzinach od 8:00 do 17:00, a w dniu 1.11 od 5:00 do 18:00).
Ul. Jasna Rola i ul. Bronisława w dniu 1.11 będą jednokierunkowe od ul. Błażeja do ul. Umultowskiej (od 5:00 do godzin wieczornych).

W okresie Wszystkich Świętych najlepiej dojechać w rejon cmentarzy komunikacją zbiorową. Jak co roku będzie ona znacząco wzmocniona. O szczegółach będziemy jeszcze informować.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
34.87 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro