Reklama

Tak wyglądał ostatni dzień starego Poznania Głównego. Dworzec zamknięto 10 lat temu

Dworzec 10 lat temu | fot. Elżbieta Skowron
Dworzec 10 lat temu | fot. Elżbieta Skowron

Trudno uwierzyć, że minęło już tyle czasu.

- Drogi Dworcu Główny, Zabrano Cię nam tak nagle... Twoja bezsensowna śmierć pozostawiła w naszych sercach pustkę, której nie da się wypełnić. Pogrążeni w rozpaczy mieszkańcy Poznania i przyjezdni - niewielka tablica z takim hasłem pojawiła się 25 października 2013 roku na peronie czwartym w pobliżu ściany starego budynku dworca PKP. Dzień wcześniej w budynku obsługiwani byli ostatni pasażerowie. - Jako symboliczne pożegnanie starego dworca umieściliśmy tablicę pożegnalną. Dworzec, choć zaniedbany, był funkcjonalny. Teraz poznaniacy i przyjezdni są zmuszeni do pokonywania dużych odległości między peronami, a zamiast dworca z prawdziwego zdarzenia mają przybudówkę do centrum handlowego - wyjaśniali twórcy tabliczki.

Do znicza, który wraz z tabliczką ustawili pomysłodawcy "pogrzebu" dworca, wkrótce zaczęły dołączać kolejne. "Z głębokim żalem zawiadamiamy, że po 134 latach funkcjonowania odszedł od nas Ś.P. dworzec Poznań Główny. Będziemy tęsknić za prostotą" - taką kartkę dołączono do pogrzebowych kwiatów ułożonych na peronie czwartym.

Dziś stary dworzec wciąż stoi, ale jego los zdaje się być przesądzony. W ostatnim czasie poinformowano, że w planach jest jego wyburzenie. Na jego miejscu powstać mają nowe perony, a nowy dworzec nad nimi. To jednak melodia przyszłości - jak odległej? Dowiemy się w kolejnych latach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
7.06 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro