Reklama

"Pochód był pokojową demonstracją, która przerodziła się w starcia zbrojne". Poznaniacy pamiętali o rocznicy

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

W 67. rocznicę wybuchu Powstania Węgierskiego złożono kwiaty pod tablicami upamiętniającymi Petera Mansfelda i Romka Strzałkowskiego.

W imieniu mieszkanek i mieszkańców stolicy Wielkopolski wiązankę złożyli Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta oraz Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. W uroczystościach wziął udział także dr Gabor Lagzi, dyrektor Instytutu Liszta - Węgierskiego Centrum Kultury w Warszawie, który reprezentował Orsolyię Zsuzsannę Kovacs, ambasador Węgier w Polsce. Nie zabrakło także reprezentantów parlamentarzystów, władz wojewódzkich i samorządowych. Do uczestników wydarzenia dołączyła również delegacja żołnierzy amerykańskich.

"Powstanie Węgierskie 1956 roku spotkało się z żywiołową reakcją walczących o wolność Polaków i poznaniaków. Chcąc wesprzeć swoich węgierskich przyjaciół w trudnych dla nich chwilach, masowo oddawaliśmy krew i organizowaliśmy artykuły pierwszej pomocy medycznej. Solidaryzowaliśmy się w walce o pełną niepodległość, suwerenność i niezależność, w walce przeciw okrucieństwu władzy komunistycznej" - mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. "Dziś wiemy, że wystąpienia w Poznaniu i Budapeszcie dały początek dalszym historycznym wydarzeniom prowadzącym ostatecznie do upadku muru berlińskiego i rozpadu Związku Radzieckiego" - dodał.

"Pochód z 23 października był pokojową demonstracją, która przerodziła się w starcia zbrojne. Te wydarzenia pokazały światu, że wola narodu jest silniejsza od przemocy i terroru tyranii. Wolny świat połączyła na dobre sprawa węgierska, zaś w krajach, w których panowały dyktatury komunistyczne, węgierski październik stał się promykiem nadziei na lepszą, bardziej sprawiedliwą przyszłość" - mówił Gabor Lagzi.

Powstanie Węgierskie wybuchło 23 października 1956. Zryw był próbą zdobycia przez naród węgierski wolności i uwolnienia się spod sowieckiej niewoli. Powstanie zostało stłumione 10 listopada 1956 przez Armię Radziecką.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
7℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
53.30 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro