Reklama
Reklama

Straż miejska od piątku z nowymi uprawnieniami. Na celowniku rowerzyści i użytkownicy hulajnóg

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Straż miejska
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Straż miejska

Co się zmienia?

Od 20 października, a więc od piątku, strażnicy miejscy zyskują nowe uprawnienia. Mundurowi mogą karać użytkowników pojazdów innych niż mechaniczne. Chodzi więc o rowery, hulajnogi, zaprzęgi konne czy riksze.

Strażnik może już np. ukarać rowerzystę, który nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu lub nie zatrzymał się, by umożliwić osobie z niepełnosprawnością przejście przez jezdnię. Mandat od strażników miejskich można też dostać za wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych lub przed nim, czy omijanie pojazdu, który zatrzymał się, by ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Za każde przewinienie można dostać mandat w wysokości nawet do 1500 złotych. Strażnik ukara nas też jeśli rowerem lub hulajnogą wjedziemy na przejście dla pieszych albo na drogę wyznaczoną tylko dla pieszych.

Ale to nie koniec. Strażnicy miejscy mogą też karać osoby poruszające się pojazdami innymi niż mechaniczne bez uprawnień. Osoby między 10. a 18. rokiem życia muszą więc mieć kartę rowerową albo prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Jeśli nie okażą stosownego dokumentu, grozi za to kara do 1500 złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
46.44 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro