Reklama
Reklama

GDDKiA gotowa do ataku zimy. Jest apel do kierowców!

fot. GDDKiA Poznań
fot. GDDKiA Poznań

W obwodach utrzymania stoi w gotowości sprzęt do odśnieżania, a magazyny są zapełnione solą drogową. Służba drogowa GDDKiA pracuje 24 godziny na dobę, by zapewnić kierowcom jak najbezpieczniejsze warunki jazdy.

Od połowy października każdego roku, GDDKiA jest gotowa do okresu zimowego. "Prace ściśle związane z zimowym utrzymaniem dróg (ZUD), w szczególności odśnieżanie i usuwanie śliskości, prowadzone są w trybie 24-godzinnym 7 dni w tygodniu. Realizowane są przez wykonawców wyłonionych w drodze przetargów, z którymi GDDKiA zawarła umowy na utrzymanie całej sieci. Działaniami na drogach Wielkopolski kieruje: osiem Rejonów oraz 19 Obwodów Drogowych (OD), w tym jeden Obwód Utrzymania Autostrady (OUA), do ich dyspozycji jest 17 magazynów soli" - informuje Alina Cieślak, rzeczniczka poznańskiej GDDKIA.

Jak przekazano, długość dróg krajowych utrzymywanych przez GDDKiA w Wielkopolsce wynosi 1502 km. Drogi krajowe w woj. wielkopolskim w sezonie zimowym 2023/2024 utrzymywane będą w trzech standardach. Pierwszy obejmuje około 477 km - jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości łącznie z poboczami utwardzonymi i nie może występować warstwa zajeżdżonego śniegu. Drugi obejmuje około 977 km - jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości łącznie z poboczami utwardzonymi. Po ustaniu opadów śniegu, śnieg luźny może zalegać do 4 godzin. Natomiast standard trzeci obejmuje około 47 km tu jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości, a śliskość zimowa zlikwidowana na skrzyżowaniach z innymi drogami publicznymi utwardzonymi, na skrzyżowaniach z liniami kolejowymi, na odcinkach o pochyleniu 4 proc., na przystankach autobusowych oraz innych miejscach ustalonych przez zarządcę drogi.

Do akcji zimowego utrzymania dróg krajowych przygotowanych jest 319 pojazdów. To 190 solarek, 38 pługów, 67 ładowarek i 24 równiarki. "Planowane zużycie soli drogowej w woj. wielkopolskim na drogach zarządzanych przez GDDKiA to ok. 32 tys. ton. W ubiegłym sezonie na zimowe utrzymanie dróg w regionie wydaliśmy ok. 37 mln zł" - wylicza rzeczniczka.

Jest też apel do kierowców, by nie utrudniali takich prac. "Utrudnianie im pracy, np. poprzez nieprzepuszczanie na drodze, zajeżdżanie drogi czy spychanie do rowów, stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno pracowników służb oraz innych użytkowników dróg" - kończy Alina Cieślak.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
10.94 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro