Reklama
Reklama

Która wielkopolska gmina z najmniejszą frekwencją, a która z największą?

Kolejka do komisji wyborczej | fot. Włodek
Kolejka do komisji wyborczej | fot. Włodek

Niedzielna frekwencja w kraju była rekordowa.

To powiat poznański odnotował największą frekwencję w województwie w wyborach do Sejmu. Zagłosowało tu blisko 84% uprawnionych. Odrobinę niższą frekwencję odnotowano w Poznaniu - blisko 83%. Na podium znalazło się jeszcze Leszno z wynikiem blisko 78%. Na przeciwnym biegunie mamy powiaty złotowski (67,59%), kolski (69,84%) i gostyński (70,51%).

Chętniej glosowali mieszkańcy miast. W miastach frekwencja wyniosła prawie 78%, a na wsi blisko 74%. Co z gminami? Najmniejszą frekwencję w regionie odnotowano w gminie Okonek - 63%. Najwyższą może natomiast pochwalić się gmina Dopiewo, gdzie głos oddało ponad 88% uprawnionych.

W ujęciu ogólnopolskim frekwencja w Wielkopolsce była trzecią najwyższą w kraju z wynikiem 76,1%. Nasze województwo wyprzedziły tylko mazowieckie i łódzkie, z tym że łódzkie zaledwie o 0,02%. Biorąc pod uwagę miasta, Poznań uplasował się na drugim miejscu, tuż za Warszawą. Gminą z najwyższą frekwencją w Polsce jest gmina Klwów w województwie mazowieckim. Zagłosowało tu ponad 90,5% uprawnionych. Najmniej głosów oddano natomiast w gminie Bolesław w Małopolsce - frekwencja wyniosła niespełna 51%.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
4℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
8.00 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro