Reklama

Ogromny mural ozdobił ścianę poznańskiej kamienicy. To "Kalejdoskop poznańskich ikon"

fot. Maciej Kopiński
fot. Maciej Kopiński

To praca lokalnej artystki Poli Augustynowicz.

Artystka zwyciężyła w konkursie dla młodych twórców Ikony Poznania by Posnania. Jej pracę możemy podziwiać na Śródce. .

"Zorganizowaliśmy konkurs, ponieważ chcieliśmy pokazać, że zamiłowanie do lokalnych tradycji jest niezależne od upływającego czasu i w każdym pokoleniu może być wyrażane w inny sposób. Jury wyłoniło 12 finalistów, z których grona wybrano zwyciężczynię. Praca Poli Augustynowicz, bo o niej mowa, została zrealizowana w wielkim formacie na muralu na Rondzie Śródka. Prace wszystkich finalistów można natomiast podziwiać na wystawie w Alei Komedy koło Posnanii. Dzięki temu, prace artystek i artystów trafiają do szerokiego grona odbiorców" - mówi Agnieszka Juszkis, dyrektorka marketingu Posnanii.

"Zadanie konkursowe polegało na przedstawieniu własnej interpretacji ikon Poznania. Pomyślałam, że tymi symbolami powinnam się trochę pobawić, a inspiracją do zabawy stał się kalejdoskop. Tak powstała grafika Kalejdoskop poznańskich ikon, w której dostrzec można poznańskie koziołki, iglicę MTP, Most Jordana, rzekę, okrąglak, czy rogale świętomarcińskie" - mówi Pola Augstynowicz.

"Wystawa pozwala spojrzeć na Poznań oczami osób bardzo utalentowanych. W pracach możemy dostrzec z jednej strony symbole miasta, z drugiej - teraźniejszość, czyli sposób, w jaki graficzki i graficy interpretują ikony, które znamy na co dzień. Sam pomysł na wystawę jest niezwykle inspirujący, podobnie jak rozmowy z finalistami konkursu" - mówi Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektorki wydziału kultury Urzędu Miasta Poznania.

Wystawę można zobaczyć w Alei Komedy łączącej Posnanię z Rondem Rataje, natomiast mural powstał na ścianie kamienicy przy Rondzie Śródka.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
7℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
53.30 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro