Reklama
Reklama

Na ruchliwej ulicy zlikwidowano przejścia dla pieszych i wprowadzono strefę zamieszkania. "Studenci zapatrzeni w telefony wchodzą na jezdnię"

fot. Czytelnik
fot. Czytelnik

Skąd takie zmiany na ulicy Piotrowo?

Ulica Piotrowo rozdziela kampus Politechniki Poznańskiej. I choć wydawałoby się, że to niewielka uliczka o marginalnym znaczeniu komunikacyjnym, jest inaczej. To z niej korzystają osoby, które z centrum miasta chcą się dostać np. Na ulice Baraniaka czy Jana Pawła II, a przy tym chcą ominąć rondo Rataje. Przejazd Piotrowem i Berdychowem często jest szybszy, dlatego takie rozwiązanie wybiera wielu kierowców.

Kilka tygodni temu na ulicy Piotrowo zaszły jednak istotne zmiany w organizacji ruchu. Zlikwidowano tu przejścia dla pieszych, które funkcjonowały tu od lat i postawiono znak "Strefa zamieszkania". Oznacza to, że piesi mają pierwszeństwo przed autami. Ale strefa wprowadza też inne zasady: równorzędne skrzyżowania czy ograniczenie prędkości do 20 km/h.

Na sprawę zwracają uwagę nasi Czytelnicy. - Na ul. Piotrowo zlikwidowano przejścia dla pieszych, wprowadzono "strefę zamieszkania". Czemu to ma służyć? Studenci zapatrzeni w telefony wchodzący na jezdnię w każdym miejscu to dopiero bezpieczne rozwiązanie. A kierowcy? Uważajcie!!!! - napisał jeden z Czytelników. - Zgłaszam temat zmiany organizacji ruchu na ul. Piotrowo. Wprowadzono strefę zamieszkania i zlikwidowano przejścia dla pieszych. Boję się o studentów. Dlatego może warto to nagłośnić - dodaje Agnieszka.

- Na ul. Piotrowo, na odcinku od ul. Kórnickiej do skrętu w ul. Berdychowo, od 1.10.2023 obowiązuje znak D40 "strefa zamieszkania" co oznacza, że: - pieszy może poruszać się po całej szerokości drogi i nie ma obowiązku ograniczać się tylko do chodnika czy drogi dla pieszych, - maksymalna dopuszczalna prędkość w strefie zamieszkania to 20 km/h (dotyczy nie tylko samochodów - także rowerów); - urządzenia spowalniające jazdę w strefie zamieszkania nie muszą być oznakowane; - piesi po zmroku w strefie zamieszkania nie mają obowiązku używania odblasków i zawsze mają pierwszeństwo przed pojazdem; - wyjeżdżając ze strefy zamieszkania, należy ustąpić pierwszeństwa innym pojazdom - wymienia kolejny Czytelnik.

Temat poruszył wiele osób, dlatego zapytaliśmy o zmianę Miejskiego Inżyniera Ruchu. Odpowiedział nam Marek Nowocień z biura MIR. - Z końcem września na ulicach Piotrowo i Berdychowo wprowadzono czasową organizację ruchu związaną z budową mostów Berdychowskich oraz poprawą obsługi ruchu pieszego w rejonie Politechniki Poznańskiej. Zarządzający ruchem, po uzyskaniu wymaganych prawem pozytywnych opinii i uzgodnieniach z Politechniką Poznańską, zatwierdził projekt wprowadzający na powyższych ulicach strefę zamieszkania. Pozwoliło to na bezpieczniejszą obsługę komunikacyjną ruchu pieszego, który w tym rejonie dominuje nad ruchem pojazdów. Studenci i pracownicy Politechniki Poznańskiej poruszają się tam między budynkami w tak różnorodny sposób, że nie ma możliwości wyznaczenia zgodnych z przepisami przejść dla pieszych, które odzwierciedlałyby ich faktyczne potrzeby i cele - tłumaczy. - Po wprowadzeniu strefy zamieszkania, której granice są wyraźnie oznakowane i widoczne dla kierowców wjeżdżających do strefy pojazdów, piesi mają bezwzględne pierwszeństwo nad pozostałymi użytkownikami drogi i mogą poruszać się całą jej szerokością, co niejednokrotnie skraca drogę, którą mają do pokonania. Zgodnie z przepisami, w strefie zamieszania obowiązuje ograniczenie prędkości pojazdów do 20 km/h, a w celu poprawy widoczności parkowanie możliwe jest w miejscach do tego wyznaczonych - dodaje.

Według Nowocienia, zmiany poprawiają bezpieczeństwo pieszych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
5.90 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro