Reklama

Część miast wprowadza darmową komunikację miejską dla wszystkich na wybory. W Poznaniu za darmo pojadą tylko niektórzy

fot. ZTM Poznań
fot. ZTM Poznań

- W większości polskich miast w dniu wyborów parlamentarnych, 15 października, będzie bezpłatna komunikacja miejska, by zwiększyć frekwencję. Czy miasto Poznań również planuje taką akcję? Warto by zachęcić ludzi do głosowania i choć w ten jeden dzień pozwolić ludziom na minimalną oszczędność i wygodę, by pod komisjami do głosowania nie szukali miejsca do parkowania - napisał do nas Czytelnik.

Rzeczywiście, sporo polskich miast wprowadza takie udogodnienie dla mieszkańców. Za darmo do komisji wyborczych pojadą m.in. mieszkańcy Szczecina, Warszawy, Białegostoku, Rzeszowa, Płocka czy Torunia. Takie samo rozwiązanie wprowadzono na Śląsku w ramach Transportu GZM.

W Poznaniu w niedzielę także będzie można skorzystać z komunikacji miejskiej bezpłatnie, ale to udogodnienie tylko dla niektórych mieszkańców. - Wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat oraz wyborcy z niepełnosprawnością (wraz z towarzyszącym opiekunem) mogą bezpłatnie skorzystać z komunikacji zbiorowej na liniach ZTM, by dotrzeć do lokalu wyborczego i wrócić z niego do domu. Ulga obowiązuje tylko w dniach wyborów: Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Miasta Poznania, do Rady Miasta Poznania, do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, do Parlamentu Europejskiego, do rad jednostek pomocniczych Miasta Poznania, a także w dniach referendów ogólnokrajowych i referendów lokalnych w Poznaniu - podaje Zarząd Transportu Miejskiego.

Aby skorzystać z darmowych przejazdów, konieczne jest okazanie ważnego dokumentu. - W przypadku wyborców, którzy skończyli 60 lat, może to być dowód osobisty, prawo jazdy, paszport potwierdzający wiek. W przypadku wyborców z niepełnosprawnościami - dowód tożsamości wraz z ważnym dokumentem stwierdzającym umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności - orzeczeniem lub wypisem z orzeczenia, albo legitymacją.

Jak wyjaśnia nam Wojciech Kasprzak, dyrektor Wydziału Organizacyjnego UMP, "miasto jako gmina miejska, w której w dniu wyborów funkcjonuje komunikacja publiczna, nie realizuje tego obowiązku w trybie przepisów kodeksu wyborczego. Taki obowiązek spoczywa wyłącznie na gminach wiejskich i miejsko-wiejskich bez zapewnionej komunikacji publicznej w dniu wyborów, za który te gminy otrzymują dodatkowe środki finansowe na ten cel z budżetu państwa".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
13.43 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro